MARYJA!

Wernisaż w Skoczowie

Wernisaż w Skoczowie

blue line

6 sierpnia, Skoczów − Muzeum św. Jana Sarkandra

W Galerii wystaw czasowych Muzeum Parafialnego im. św. Jana Sarkandra w Skoczowie odbył się wernisaż pt. W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego - współpatrona Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Otwarciu wystawy towarzyszył występ Józefa Brody - lokalnego folklorysty i multiinstrumentalisty, pt. Nie Nadaremnie Jest Ten Krzyż, jak również wykład skoczowskiej historyk - Haliny Szotek pt. "Dwie Korony", Gustaw Morcinek - pierwszy biograf O. Maksymiliana Kolbego, na który można było wejść przechodząc "Bramą Przyjaźni".

Wydarzenie poprowadził kierownik placówki - Jakub Staroń. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz świeckich i duchownych. Niepokalanów reprezentowali: o Piotr M. Lenart i o. Ryszard M. Żuber, którzy przywieźli na tą okoliczność relikwie św. Maksymiliana Kolbego.

O. Ryszard wyjaśnił, że posiadamy relikwie św. Maksymiliana, mimo że ciało Świętego zostało spalone w krematorium obozu koncentracyjnego w Auschwitz, ponieważ zachowały się włosy z brody, którą Ojciec Maksymilian kazał sobie ściąć tuż przed aresztowaniem w 1939 r. Brat fryzjer Akkursy przechował ścięte włosy, które obecnie znajdują się w Archiwum Niepokalanowa oraz w licznych miejscach kultu na całym świecie.

Natomiast o. Piotr M. Lenart zachęcił uczestników wydarzenia do przyjęcia Cudownego Medalika i włączenia się do Rycerstwa Niepokalanej, jako najprostszy sposób naśladowania św. Maksymiliana.

Autorem wystawy jest Jan Hajduga z Dąbrowy Tarnowskiej. Wystawa "kolbiańska" prezentowana była już prawie w całej Polsce, ważniejsze miejsca, które odwiedziła, to: Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie, Jasna Góra, Warszawa Sejm RP, Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie. Spotkanie poprowadził kierownik placówki - Jakub Staroń. Wystawa możliwa do obejrzenia w godzinach otwarcia muzeum do 13 września 2021 r.

PML / OX.PL
Fot. Piotr Górecki


Sobota wszystkich sobót
Sobota wszystkich sobót

Jeśli zapytamy, kogo w szczególny sposób czcimy w sobotę, raczej nie będzie miał problemu z odpowiedzią nawet przeciętnie wierzący katolik. Różańce, litanie, wotywne Msze ku czci Najśw. Maryi Panny, dedykowane Jej nabożeństwa, szczególnie to pierwszosobotnie - mocno utrwalają w pamięci Maryjny wymiar każdej soboty.

Więcej

Zwiastowanie Maryi Pannie
Zwiastowanie Maryi Pannie

Kościół czci tajemnicę Wcielenia Syna Bożego osobnym świętem, 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Święto to obchodzono w Kościele Wschodnim w VI w. W Kościele Zachodnim wprowadzono je w VII w.

Więcej

Działalność wydawnicza

Rekolekcje i warsztaty duchowości biblijnej

19-21 kwietnia, Niepokalanów - "Miłość": konferencje, modlitwy oparte na Piśmie Świętym, kręgi i godziny biblijne, rozmowy duchowe.

Czytaj dalej...
Margaretki 2024

27 kwietnia - VII Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz grup i wspólnot modlących się za kapłanów.

Czytaj dalej...
Post Daniela

29 kwietnia - 5 maja, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ