Ku pamięci duchownych niezłomnych
25.10.202219 października - dzień męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki - obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To wspomnienie wszystkich kapłanów, którzy ponieśli śmierć w obronie Ojczyzny. W tym roku czcimy ten dzień 23 października. Spotkanie zorganizowali Franciszkanie oraz Fundacja Rajd Katyński.
W niepokalanowskiej bazylice była sprawowana Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył o. Marek Kiedrowicz - franciszkanin, kapelan Rajdu Katyńskiego. Słowo Boże wygłosił o. Ignacy Kosmana z klasztoru Niepokalanów.
Po Mszy św. zostały złożone kwiaty przy pomniku św. Maksymiliana. Następnie pielgrzymką uczestnicy spotkania udali się na klasztorny cmentarz, by złożyć kwiaty i pomodlić się przy grobie kapelana V Wileńskiej Brygady AK ks. Aleksandra Grabowskiego. Ks. Aleksander, zagrożony aresztowaniem podczas II wojny światowej, został ukryty, a potem trafił do V Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" jako kapelan. Po wojnie trafił do Niepokalanowa i tu zmarł, stąd też jego grób znajduje się na niepokalanowskim cmentarzu.
Po południu można było wysłuchać prelekcji dra Roberta Zadury - historyka. W bardzo barwny sposób przypominał on postać bł. ks. Wincentego Frelichowskiego - męczennika, duszpasterza harcerstwa. Prelegent oparł się na wielu fotografiach, jakie zachowały się, mimo zawieruchy wojennej. Prelegent zwrócił uwagę, że świętych łączy kilka cech, jak: dom rodzinny, formacja, modlitwa, ale przede wszystkim Jezus Chrystus. "Oni zakochani w Sercu Pana Jezusa są w stanie ofiarować swoje życie dla innych... Miłości nie dało się zabić. Ona wyjdzie z tego piekła na ziemi... Z Bogiem, z największego zła wyjdzie dobro... Święci i ich świadectwo to duchowa szczepionka dla nas, którzy jesteśmy w drodze" - zakończył prelekcję dr Zadura.
Na zakończenie można było obejrzeć film autorstwa Krzysztofa Nowaka "Jan Paweł II - Znak Sprzeciwu". Po filmie miała miejsce dyskusja z udziałem reżysera i autora scenariusza.
Imię Maryi
Imię Maryi czcimy w Kościele w sposób szczególny, ponieważ należy ono do Matki Bożej, Matki Jezusa Chrystusa - Zbawiciela świata. Imieniny Matki Bożej przypominają o przywilejach, którymi Maryja została obdarowana przez Boga, jak również o wszystkich łaskach, które Kościół otrzymuje od Boga za Jej pośrednictwem i wstawiennictwem, wzywając Jej Imienia.
Bolesna Matka
Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..
Działalność wydawnicza
#OddaniNaMaxa
12 września, 19:10 - FunJob: Kolbe - wyjątkowy filosemita, czyli jak kochać bez zastrzeżeń [ MI LIVE ]
Czytaj dalej...VIII Spotkanie Dzieci
14 września, Niepokalanów, spotkanie pod hasłem "Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce".
Czytaj dalej...Na Święty Krzyż z Niepokalanowa
14 września - wyjazd na odpust do najstarszego polskiego sanktuarium, z błogosławieństwem Relikwiami Krzyża Świętego.
Czytaj dalej...