MARYJA!

MI dla Kościoła i rodziny
DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

MI dla Kościoła i rodziny

"Rycerstwo Niepokalanej dla Kościoła i rodziny" - pod takim hasłem odbył się w Ośrodku Formacyjnym MI w Niepokalanowie Lasku w dn. 28-30 kwietnia 2017 r. jubileuszowe dziesiąte Rycerskie Dni Rodzin.

W tegorocznym spotkaniu udało się wziąć udział 11 rodzinom z różnych stron Polski. W ostatnim dniu trzy rodziny, które jeszcze nie należały do MI, oddały się Niepokalanej i rozpoczęły w ten sposób drogę życia z Maryją, jak św. Jan przyjęły Ją do siebie, do swoich domów.

Dni Rodzin organizowane są każdego roku przez Fundację Niepokalanej.

Z racji 100-lecia założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana Marię Kolbego wszystkie punkty programu poświęcone były tej idei i próbie zrozumienia, jak realizować ten charyzmat w rodzinie. Gościem spotkania był Leszek Jaworski, rycerz z diecezji tarnowskiej i członek Zarządu Narodowego MI w Polsce. Ten zwykły człowiek, żyjący w rodzinie, ojciec, a teraz już nawet dziadek, dzielił się z rodzinami swoim doświadczeniem apostolskim. On sam na przestrzeni niemal 30 lat przyjął do Rycerstwa Niepokalanej ponad 350 tys osób. "To świadectwo wzbudziło we mnie najwięcej emocji - powiedział jeden z uczestników. - Oto stał przede mną człowiek, który potrafił całkowicie zaufać Bogu; ma rodzinę, ale nie zamknął się w swojej rodzinie, na zdobywaniu środków na życie, ale potrafił zaufać, że jeśli on sam zajmie się sprawami Niepokalanej, to Ona, jak mówił św. Maksymilian, zaopiekuje się nim i jemu najbliższymi, i tak jest. To dla mnie taki duchowy szturchaniec". Zaś Dariusz z Pruszcza Gdańskiego dodał: "Nie wiem, jak to się dzieje, ale tu w Lasku odpoczywam. Wstałem wcześnie, ciągle myślałem o słowach pana Leszka i zrodziło się we mnie wiele ciekawych idei jak w prosty sposób promować MI, tak byśmy tego daru nie zostawiali dla siebie. Dobrze, że tu się formujemy, umacniamy nasze więzi w rodzinie, ale to, co stąd wynosimy, nie możemy zatrzymywać dla siebie, musimy tym dzielić się z innymi".

Kolejnymi gośćmi spotkania byli państwo Urszula i Piotr Bałamutowie, absolwenci Szkoły Ewangelizacji Niepokalanej. W prosty sposób, odwołując się do różnych fragmentów Pisma Świętego, opowiadali jak w swojej rodzinie i w małżeństwie realizują ideał Rycerstwa Niepokalanej. Jako rodzicie opowiadali o niełatwym doświadczeniu wychowywania dzieci, by obrały one drogę życia z Jezusem i Maryją, oraz budowania swoich więzi rodzinnych czy apostołowania w środowisku rodzinnym czy w pracy. Przygotowali oni konspekt, według którego uczestnicy zjazdu mogli zastanowić się nad swoją drogą rycerską. "Pan Jezus znowu mną wstrząsnął - powiedziała Ewa. - Piotrek i Ula poruszyli wiele aspektów, które mnie dotknęły osobiście. Wiem, że jedną z moich odpowiedzi na budowanie relacji w rodzinie i zaproszeniu Maryi do mego życia będzie oddanie się Niepokalanej i wstąpienie do Rycerstwa. Kolejnym krokiem będzie praca nad sobą, nad swoim charakterem".

Nie zabrakło czasu na świadectwa, które jak zawsze najbardziej wzruszały. Każda z rodzin opowiedziała też kilka słów o sobie, ale co ciekawe każdy zrobił to z perspektywy duchowej. Warto zaznaczyć, że w kazaniach o. Piotr Lenart - opiekun duchowy spotkania rodzin, mówił o drodze rycerskiej z perspektywy Tajemnicy Paschalnej. Wyjaśniając Słowo Boże na poszczególne dni odnosił je do dzisiejszych postaw ludzkich oraz wskazywał jak powinniśmy żyć jako rycerze Niepokalanej.

Nad bezpieczeństwem najmłodszych czuwało starsze rodzeństwo, a także grupa animatorów, gdyż tylko w ten sposób rodzice mogli mieć chwilę wytchnienia i zastanowienia się nad sprawami duchowymi. Jednak ci najmłodsi, nie tylko miło spędzali czas na zabawie, ale i oni usłyszeli o Rycerstwie Niepokalanej, Cudownym Medaliku czy etosie rycerskim.

TM/red.

PRZECZYTAJ TAKŻE

DZIAŁALNOŚĆ
WYDAWNICZA