MARYJA!

Popielec w klasztorze

Popielec w klasztorze

blue line
Popielec - 80. rocznica aresztowania św. Maksymiliana - spotkanie Związku Gmin Maksymilianowskich

Katolicy na całym świecie rozpoczęli czas pokuty i nawrócenia. Również w Niepokalanowie na znak rozpoczęcia Wielkiego Postu posypano głowy popiołem. W 2021 r. Środa Popielcowa zbiegła się z 80. rocznicą aresztowania św. Maksymiliana przez gestapo. 17 lutego 1941 r. był poniedziałek przed Środą Popielcową, ale gdy św. Maksymilian został aresztowany, to już wtedy rozpoczął się dla niego Wielki Post.

W 1926 r. Ojciec Maksymilian zamieścił w "Rycerzu Niepokalanej" artykuł na Wielki Post, który także wtedy rozpoczynał się 17 lutego. Przypomniał w nim słowa św. Bernadetty:

[Matka Boża] powiedziała mi, abym się modliła za grzeszników i trzy razy zawołała: Pokuty! pokuty! pokuty!

Święty Maksymilian tak skomentował te słowa:

Używać, używać, używać - woła świat. Aby umożliwić sobie jak największe używanie popełnia się kradzieże, oszustwa, przekupstwa, zdrady, a nawet zabójstwa. A gdy się używać nie udaje, albo serce przesycone brudem moralnym widzi całą czczość i znikomość w złudnym szczęściu, za którym goniło, wtedy, jeżeli zbraknie pokory, która zwraca na drogę pokuty, do Boga, życie brzydnie i nieraz kończy się nikczemnym samobójstwem.

[...].

W tym miesiącu Kościół św. wzywa nas w szczególny sposób do pokuty posypując popiołem głowy i mówiąc: "Pamiętaj, człowiecze, żeś proch i w proch się obrócisz". A z dniem 17 lutego nakazuje rozpoczęcie postu.

Na czym polega post wedle przepisów najnowszego prawa kanonicznego?

Nowe prawo rozróżnia dwie rzeczy: powstrzymanie się od mięsa (abstinentia) i post (ieiunium).

Powstrzymanie się od mięsa obowiązuje we wszystkie piątki całego roku.

Powstrzymanie się od mięsa i post obowiązują w środę popielcową, w piątki i soboty wielkiego postu, w suche dni *, w wigilię: Zielonych Świąt, Wniebowzięcia N[ajświętszej] M[aryi] Panny, Wszystkich Świętych i Bożego Narodzenia.

[...].

Gdyby jednak kto chciał pościć tak jak dawniej było w zwyczaju dodając jeszcze do obecnych przepisów?

Ten tym większą sobie zjedna zasługę u Boga; może też i innych do tego zachęcać. Źle by jednak czynił, gdyby strofował tych, co ograniczają się do obecnie przepisanego sposobu poszczenia, a już dawałby dowód nieprawdziwej pobożności, gdyby uważał się za coś lepszego dlatego, że więcej pości.

Czy więc będzie wskazane polecać innym, by ograniczali się tylko do postów nowym prawem złagodzonych?

Oczywiście tych, którzy i przepisanych postów nie zachowują, należy nakłaniać, by przynajmniej obowiązkowe zachowali, innym jednak raczej radzić trzeba, by o ile zdrowie i obowiązki stanu pozwalają, pokutowali za swoje grzechy i za tyle obrazy Bożej na świecie.

Ten czas nawrócenia zakonnicy z Niepokalanowa przeżywają w duchu św. Maksymiliana, który w Środę Popielcową 3 marca 1933 r. mówił do braci w Japonii:

Rozpoczął się już post, a z nim pamiątka cierpień Pana Jezusa. Dobrze by było, ażeby każdy sobie codziennie choć ze dwa lub trzy umartwienia zadał, drobne, małe, ale za to stale przez cały post - umartwienie oczu, powstrzymanie się od jakiegoś słowa żartobliwego i tym podobne, które nie szkodzą zdrowiu, bo siły i zdrowie musimy mieć, aby dla chwały Niepokalanej pracować.

Środa Popielcowa, czyli tzw. Popielec - to pierwszy dzień Wielkiego Postu, trwający 46 dni (40 dni, nie wliczając 6 niedziel), aż do Wigilii Paschalnej.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. Zgodnie z prawem kanonicznym obowiązek ten spoczywa na wszystkich wiernych w wieku od 18 do 59 roku życia.


W Niepokalanowie Msze, połączone z posypaniem głów popiołem, celebrowane będą o godz. 6., 7. (w kaplicy św. Maksymiliana), 8., 11., 17. (dla dzieci) i 18.

17 lutego, z racji rocznicy aresztowania św. Maksymiliana, po Mszy św. o 11. delegacje Związku Gmin Kolbiańskich złożą kwiaty przed pomnikiem św. Maksymiliana, a następnie pod celą, z której był zabrany i przewieziony na Pawiak, odbędzie się wspólna modlitwa. Chętni będą mogli też wejść do tej celi.

Teresa M. Michałek, FN / red.


Matka Boża Różańcowa
Matka Boża Różańcowa

To wspomnienie odnosi nas do 1571 r., a dokładnie do zwycięstwa wojsk Świętej Ligii nad wojskami imperium osmańskiego, w jednej z największych bitew morskich w dziejach świata, stoczonej 7 października pod Lepanto (obecnie Nafpaktos, Grecja)

Więcej

Bolesna Matka
Bolesna Matka

Tradycja wymienia siedem bolesnym momentów w życiu Maryi: 1. Proroctwo Symeona; 2. Ucieczka do Egiptu; 3. Zgubienie Jezusa w Jerozolimie; 4. Spotkanie z Synem na Drodze Krzyżowej; 5. Ukrzyżowanie i śmierć Jezusa; 6. Zdjęcie Jezusa z krzyża; 7. Złożenie Ciała Jezusa do grobu..

Więcej

Działalność wydawnicza

Kurs Emaus

Pan, obecny w Żywym Słowie, zaprasza Ciebie, abyś każdego dnia nawiązywał coraz głębszą relację z Jezusem-Słowem.

Czytaj dalej...
Rekolekcje Pomocy Duchowej Rodzinie

25-27 października - Niepokalanów, modlitwy, warsztaty, rozmowy z kapłanem i psychologiem.

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

2 listopada, Niepokalanów - 97. spotkanie: świadectwa, konferencje, gość: ks. Marek Dziewiecki.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ