MARYJA!

Odpust w dzień świętego Maksymiliana
DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Odpust w dzień świętego Maksymiliana

14 sierpnia - to dzień śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego w bunkrze głodowym w Auschwitz. Jest to też patronalne święto niepokalanowskiego klasztoru, który Święty założył 90 lat temu. W tym dniu polecano w sposób szczególny opiece św. Maksymilian rodziny.

Tylko miłość

W tym dniu o godz.11.00  Mszy św. w Grodzie Niepokalanej przewodniczył o. prowincjał Wiesław Pyzio. Po  zakończeniu Eucharystii złożył on wiązankę kwiatów pod pomnikiem św. Maksymiliana. W homilii o. Wiesław przypomniał, że tylko naśladując życie św. Maksymiliana, który z miłości do bliźniego oddał swoje życie, będziemy mogli czuć się szczęśliwi i spełnieni jako ludzie. Człowiek bowiem - przekonywał o. Prowincjał - który nie ma ideałów, który nie żyje dla innych, jest pusty i nieszczęśliwy. "Tylko miłość jest twórcza - mawiał św. Maksymilian -i nie jest to tylko pusty slogan, ale głęboka prawda" - zaznaczył kaznodzieja.

Nabożeństwo przejścia

Transitus to nabożeństwo upamiętniające męczeńską śmierć św. Maksymiliana. Rozpoczęło się ono o godz. 17.00 w kaplicy-sanktuarium św. Maksymiliana. Gwardian Niepokalanowa o. Grzegorz M. Szymanik, ubrany w czerwoną kapę, rozpoczynając nabożeństwo, przypomniał słowa kard. Roberta Saracha, który w lipcu bieżącego roku odwiedzając Niepokalanów powiedział, że "jest to ziemia święta". "Dlaczego dla  wielu z nas jest to ziemia święta?" - pytał zebranych o. Gwardian. Odpowiadając na to pytanie, zachęcił zebranych, by naśladowali św. Maksymiliana, który uczy nas kroczenia drogą świętości, drogą całkowitego oddania się Niepokalanej. Po wysłuchaniu "Testamentu św. Maksymiliana" i procesjonalnym przejściu do bazyliki można było uczcić przez ucałowanie relikwie Świętego.

Zawierzenie rodzin

Wieczornej Eucharystii ku czci św. Maksymiliana przewodniczył o. Mirosław Kopczewski - wikariusz klasztoru w Niepokalanowie. Homilię głosił ks. Piotr Pawlukiewicz. W tym dniu zostały zawierzone Niepokalanemu Sercu Maryi rodziny, dlatego podczas homilii ks. Piotr mówił o relacjach między małżonkami. Zwrócił uwagę, że Pismo Święte mówi o  tym, że kobieta powinna być "poddana swemu mężowi". Kaznodzieja zaznaczył, że od Matki Bożej uczymy się postawy żony całkowicie oddanej mężowi. Maryja nie wyjaśnia nic św. Józefowi, gdy powraca od św. Elżbiety. Ona pozwala na to, by mężczyzna sam zrozumiał Jej sytuację. Największym bowiem powołaniem mężczyzny jest to, że może on być ochroniarzem, opiekunem i rycerzem dla swojej żony.

Świadkowie miłości

Po Mszy św. można było wysłuchać świadectwa Małgorzaty i Tomasza Terlikowskich. Mówili oni o trudnych latach "docierania się w relacjach małżeńskich" oraz o oczekiwaniu na upragnione potomstwo. Na koniec świadectwa zachęcili rodziny do codziennej modlitwy. "Kiedyś też myślałem, że na modlitwę nie mam czasu, przecież mam żonę, pracę, dzieci. Znajomy polecił mi wykreślić z kalendarza kilka rzeczy, które są zbędne, i wtedy okazało się, że mam przynajmniej pół godziny, a nawet więcej wolnego czasu na modlitwę. Musimy znaleźć czas dla  Boga, przynajmniej pół godziny dziennie - zaznaczył Tomasz”.

Fatimski znak

Od godz. 20.00 14 sierpnia, aż do 17.00 15 sierpnia w sanktuarium niepokalanowskim można adorować Pana Jezusa w monstrancji Wotum Narodu Polskiego na 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie. Siostry zakonne z Portugalii,  które pielgrzymują z monstrancją po polskich parafiach, podzieliły się niełatwym życiem jako chrześcijanina w Portugalii.

ster/red.

PRZECZYTAJ TAKŻE

DZIAŁALNOŚĆ
WYDAWNICZA