MARYJA!

Piekarskiej Maryi biżuteria z Niepokalanowa

Piekarskiej Maryi biżuteria z Niepokalanowa

blue line
W Piekarach Śląskich Matka Boża została obdarowana koronami aż trzy razy. Dwie pierwsze pary koron zostały skradzione. Obecnie Jej cudowny wizerunek ukoronowany jest koronami, które wykonał br. Marian Jastrzębski z Niepokalanowa.

Uroczyście zostały one nałożone na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus 15 sierpnia 1985 r. przez ks. bp. Herberta Bednorza.

W koronach umieszczono sporą liczbę czerwonych korali. To z nich zbudowana jest nasada koron. Najbardziej wyraziste w koronach są niebieskozielone kamienie turkusów. Na środku korony umieszczono miecz, który jest symbolem sprawiedliwości. Matka Boża z Piekar Śląskich nazywana jest Matką Sprawiedliwości Społecznej. Śląsk to zagłębie węglowe, dlatego też rękojmia miecza wykonana jest z agatu - szlachetnej odmiany węgla brunatnego o czarnym kolorze.

Brat Marian Jastrzębski z Niepokalanowa wykonał w swoim życiu wiele koron. O tych wykonanych dla Matki Bożej z Piekar powiedział: "Te korony, jak żadne inne, mają cztery warstwy nałożone na siebie i każda musiała być wykonana odrębnie, z niezwykłą dokładnością tak, aby po nałożeniu pasowały do siebie. Ta praca była skomplikowana i pracochłonna. Często ją przerywałem, aby moje oczy mogły odpocząć. Wiem też, że nigdy nie podjąłbym się wykonania tak skomplikowanych koron".

Matka Boża Piekarska po raz pierwszy została koronowana 15 sierpnia 1925 r. przez nuncjusza papieskiego abp. Wawrzyńca Lauri. Korony zostały skradzione w nocy z 7 na 9 grudnia 1940 r. Bł. Stefan Wyszyński jako Prymas Polski rekoronował obraz 13 czerwca 1965 r. Te korony skradziono w nocy z 29 lutego na 1 marca 1984 r.

Teresa M. Michałek, FN / red.

Fot. Dephositphotos


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ