MARYJA!

Opowieść o św. Maksymilianie

Opowieść o św. Maksymilianie


Audycje w Radiu Niepokalanów 2009-2010

Opowieść o św. Maksymilianie - to książka wydana z okazji trwającego w Polsce Roku Kolbiańskiego.

Autor, o. Paulin Sotowski, franciszkanin, biblista, redaktor "Posłańca św. Antoniego" i wreszcie wspaniały znawca o. Maksymiliana przyznaje, że jego pierwszy kontakt z tym Świętym miał miejsce ponad 60 lat temu, gdy rozpoczął naukę w seminarium w Niepokalanowie. Wtedy – jak wspomina – podchodził do o. Kolbego - a raczej wspomnień na jego temat - z pewną rezerwą. Przygoda z Męczennikiem Auschwitz zaczęła się dopiero po roku 1971. "Zajęty sprawami organizacyjnymi ledwie zdążyłem na beatyfikację, w której uczestniczyłem, stojąc w tłumie w samym końcu Bazyliki. I tam osłabiony zmęczeniem przepłakałem niemal całą uroczystość, a zwłaszcza przemówienie Pawła VI. Widząc entuzjazm Polaków i Włochów, uświadomiłem sobie wielkość św. Maksymiliana" – wspomina Autor.

Postać św. Maksymiliana kojarzymy najczęściej z jego ofiarą życia, jaką złożył 14 sierpnia 1941 r. Ciągle niedocenionym, a często też nieznanym walorem dziedzictwa o. Kolbego jest jego zwykła, szara codzienność. 70 lat temu nie byłoby ofiary z życia Męczennika Miłości, gdyby nie ofiarna codzienność; nie byłoby w nim odwagi oddania życia, gdyby wcześniej zabrakło jej w oddawaniu głodowych porcji więziennego chleba... Heroiczny akt o. Kolbego, który polegał na oddaniu własnego życia w zamian za ocalenie drugiego człowieka, był konsekwencją codziennego stylu życia równie heroicznego, i poświęconego całkowicie innym. To życie poznajemy w książce o. Paulina. Nie pomija on milczeniem niewygodnych historii i dylematów, przed którymi nieraz stawał Apostoł Niepokalanej. Można z całym przekonaniem przyznać, że to zbiór zwykłych, ale pięknych opowiadań o zwyczajnym, a jakże wielkim Człowieku. O Świętym z Niepokalanowa powstało już wiele książek i artykułów, ta odsłania jego sylwetkę, jak nigdy dotąd.

Opowieść o św. Maksymilianie to zbiór spisanych audycji, które autor opracował i wygłosił w Radiu Niepokalanów. Do książki dołączono 2 płyty CD z opowiadaniami, stanowiącymi treść książki. Czyta je sam Autor.

o. Marek Wódka OFMConv, rzecznik Roku Kolbiańskiego

O. Paulin Sotowski OFMConv
Opowieść o św. Maksymilianie. Audycje w Radiu Niepokalanów 2009-2010
Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów 2011, stron 510.

Działalność wydawnicza

Światowy Różaniec MI

8 maja (sobota) - transmisja modlitwy na żywo na fb/miinternational.mi.

Czytaj dalej...
Nocna Pielgrzymka

8-9 maja - O triumf Niepokalanej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na całym świecie.

Czytaj dalej...
Rycerz Niepokalanej

Maj 2021. Katolicki miesięcznik dla Ciebie! Panno nad pannami, módl się za nami!

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

NAMIOT
ZAWIERZENIA

Pomóż nam postawić namiot dla pielgrzymów w Niepokalanowie.

PRZEKAŻ