MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

W środę 15 czerwca w gmachu Senatu wicemarszałek Marek Ziółkowski uroczyście otworzył wystawę poświęconą życiu i dziełu o. Kolbego.

"Bardzo się cieszę z takiej koncepcji wystawy. Ona pokazuje, jego drogę do świętości i to, że był człowiekiem wielowymiarowym. Człowiekiem z krwi i kości. Dzięki tej wystawie św. Maksymilian Maria Kolbe jest nam bliższy" - mówił z radością wicemarszałek Marek Ziółkowski.

Na 25 planszach pokazanych zostało ponad 100 zdjęć św. Maksymiliana z różnych okresów jego życia. Fotografie pochodzą z archiwum klasztoru ojców franciszkanów w Niepokalanowie, a większość z nich nigdy nie była dotąd publikowana.

"Wybór zdjęć na tę wystawę był bardzo trudny. Szukałem zdjęć, z jednej strony unikalnych, a z drugiej strony, pokazujących prawdziwe oblicze o. Maksymiliana" - mówi nam Tomasz Krzyżak, autor wystawy, dziennikarz i publicysta specjalizujący się w tematyce religijnej.

Kiedy dziennikarze pytali się go, które jego zdaniem zdjęcia są najważniejsze, to prosił, aby zwracali uwagę na duże fotografie, prezentujące twarz o. Maksymiliana z różnych okresów jego życia i aby popatrzyli mu w oczy.

"Te oczy mówią bardzo dużo. To spojrzenie jest spojrzeniem człowieka myślącego i tego, który ufa. W postaci o. Maksymiliana chciałem pokazać jego bezgraniczne zaufanie: 'nie mam nic, ale coś mi się uda zrobić'. On przez całe życie uparcie dążył do celów i je osiągał. Z jego listów i artykułów wynika, że bardzo ufał Bożej Opatrzności i Matce Bożej i wierzył, że musi się udać" - tłumaczy Krzyżak.

Na wystawie można też zobaczyć rękopisy, dokumenty, fotokopie listów, a także projekty jego wynalazków.

Ekspozycja dostępna jest w gmachu parlamentu do końca czerwca. Dlaczego tak krótko? - pytałem się wicemarszałka. "Jest to bardzo pożądana przestrzeń wystawowa" - odpowiedział Marek Ziółkowski. Jednocześnie senatorowie z wicemarszałkiem Zbigniewem Romaszewskim na czele zapewniali mnie, że ekspozycja przypadła na bardzo dobry czas. Pod koniec roku szkolnego bowiem mnóstwo młodzieży z wychowawcami z całej Polski odwiedza Parlament.

Uzupełnieniem wystawy jest album pod tym samym tytułem, w którym czytelnik znajdzie ok. 300 fotografii oraz wypowiedzi osób, które znały Świętego. Wystawa i album powstały w Wydawnictwie Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie.

W imieniu franciszkanów podziękowania senatorom i zaproszonym gościom złożył wikariusz warszawskiej prowincji o. Wiesław Pyzio OFMConv.

Mówił za Adamem Asnykiem: "Szukajcie prawdy jasnego płomienia! Szukajcie nowych, nie odkrytych dróg... Za każdym krokiem w tajniki stworzenia coraz się dusza ludzka rozprzestrzenia i większym staje się Bóg!". I mówił za kard. Stefanem Wyszyńskim: "Pamiętajmy, nie wolno nam gasić ducha, którym żył ojciec Maksymilian. (...) Drodzy moi! Pragnę gorąco, abyście ducha ojca Maksymiliana ponieśli do waszych rodzin i domów, do waszych prac, trudów i zajęć, do warsztatów pracy i fabryk, do wsi i do miast".

Jeszcze w tym roku Poczta Polska dla uczczenia Roku św. Maksymiliana wyda okolicznościowy znaczek, a Narodowy Bank Polski - monetę.

jms

Zobacz także:
Wynalazki św. Maksymiliana
Relacja z otwarcia wystawy

Radio Niepokalanów

Radio Niepokalanów jest najstarszą katolicką rozgłośnią w Polsce. 8 grudnia 1938 św. Maksymilian Kolbe z Niepokalanowa nadał pierwszy program radiowy.

ZASIĘG

Wydawnictwo

Wydawnictwo Ojców Franciszkanów powstało wraz z założeniem Niepokalanowa w 1927 r. przez św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Naszym celem jest kontynuacja idei św. Maksymiliana, który chciał zdobyć cały świat dla Niepokalanej poprzez "słowo drukowane".

WIĘCEJ

Drukarnia

Naszym klientom oferujemy pełny zakres usług poligraficznych. Świadczymy usługi ksero.

WIĘCEJ

Polecane
WYDAWNICTWA