MARYJA!

DAROWIZNA
SŁUCHAJ ON-LINE
POGOTOWIE MODLITEWNE
Termomodernizacja

Mój syn Maksymilian

W związku z 75-tą rocznicą śmierci Maksymiliana Marii Kolbego Fundacja Między Słowami zaprasza na spektakl "Mój Syn, Maksymilian" Kazimierza Brauna, w reżyserii Marcina Kwaśnego.

Spektakl oparty jest na autentycznej korespondencję między św. Maksymilianem a jego matką Marianną Kolbową i mówi o wyjątkowej więzi między nimi oraz wyjątkowej roli Matki Bożej Niepokalanej w życiu obojga.

Prapremiera odbyła się 25 listopada 2016 r. o godz. 19.00 na scenie Teatru Oratorium przy bazylice Najśw. Serca Jezusowego w Warszawie. Od listopada ub. roku spektakl jest grany przy nadkompletach widzów a Wykonawcy po każdym przedstawieniu otrzymują brawa na stojąco.

Najbliższy spektakl: 13 października (piątek) godz. 19.00 w Teatrze Oratorium, ul. Kawęczyńska 53

Rezerwacja biletów: 504-307-407, 501-150-379
odbiór biletów najpóźniej 30 minut przed spektaklem
cena biletu 30 zł

Twórcy spektaklu:
Autor: Kazimierz Braun
Reżyseria: Marcin Kwaśny
Występują: Ewa Ziętek/Halina Łabonarska, Łukasz Lewandowski, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier
Muzyka: Marcin Nierubiec
Scenografia: Lidia Sadowska
Projekt scenografii i Kostiumy: Anna Nurzyńska-Dziemska
Organizacja widowni i promocja: Dorota Bogucka
Plakat: Diana Kołakowska-Kwaśny, Edyta Mokwa
Foto: Maciej Fryszer, Krzysztof Jankowski


Partnerami spektaklu są

Narodowe Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Oratorium im św. Jana Bosko

Patronami medialnymi spektaklu są:

Radio Warszawa, tygodniki: wSieci, Do Rzeczy, Idziemy, Niedziela, Gość Niedzielny.


O spektaklu

Scena spektaklu Mój Syn, Masymilian

W 2016 r. mija 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego w niemieckim obozie Auschwitz.

Bohaterska postawa św. Maksymiliana, który oddał życie za innego więźnia w pełni zasługuje na to, by zostać włączona do dyskursu publicznego o patriotyzmie. Zdaniem autora sztuki "Mój syn, Maksymilian", dr. Kazimierza Brauna, który wcześniej napisał już dwie sztuki o św. Maksymilianie, życie i dzieło św. Maksymiliana jest ogromnym obszarem wartości i wiadomości, dóbr duchowych i nauk, pism i dokumentów. Spektakl "Mój syn, Maksymilian" będzie ukazywał zarówno złożoność samej postaci, jak i skomplikowaną polską historię.

W warstwie fabularnej dramat toczy się na dwóch osiach czasu - współczesnej, gdy matka św. Maksymiliana odwiedza celę syna w klasztorze oraz historycznej, gdy z retrospektywy poznajemy historię pobytu i śmierci św. Maksymiliana w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Na poziomie rozważań filozoficznych dramat dotyka najważniejszych problemów człowieka, w tym postawy wobec bliźnich i patriotyzmu. Sztuka jest również głęboką analizą psychologiczną wyjątkowej osobowości św. Maksymiliana Kolbego.

Projekt wystawienia spektaklu "Mój syn, Maksymilian" poparł gwardian klasztoru franciszkanów w Niepokalanowie o. Mirosław Bartos (który także zaprosił twórców do odegrania spektaklu na terenie klasztoru) oraz gwardian klasztoru franciszkańskiego  w Harmężach, gdzie znajduje się Centrum św. Maksymiliana - o. Piotr Cuber.

Pomysł wystawienia spektaklu spotkał się także z przychylnością dyrekcji Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.


Informacja o autorze i reżyserze

Kazimierz BRAUN  (ur. 1936 r.) - reżyser, pisarz, profesor nauk humanistycznych. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1958) oraz reżyserię dramatyczną w PWST w Warszawie (1962).

Marcin KWAŚNY (ur. 1979) - aktor, scenarzysta, reżyser teatralny. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (2002). Aktor stołecznego Teatru Polskiego, poprzednio Teatru Kwadrat (od 2002). Zdobywca m.in.: wyróżnienia "Opus Film" na XX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2002), wyróżnienia na Ogólnopolskim Festiwalu Komedii "Talia" w Tarnowie za monodram Marka Koterskiego "Nienawidzę" (2004), Grand Prix na IV Festiwalu Sztuki Słowa "Verba Sacra" w Poznaniu (2004), głównej nagrody aktorskiej za rolę w filmie "Rezerwat" na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Golden Brig" w Odessie (2008). Jako reżyser debiutował spektaklem "Wariactwa według Czechowa" (maj 2009). Jest współautorem (wraz z Marcinem Skórą) sztuki "Kto dogoni psa?" i producentem spektaklu pod tym samym tytułem. W 2011 wyreżyserował spektakle "Hiob" i "Życie w zasięgu ręki". W 2012 r. wyprodukował swój monodram "Rozkwaś Polaka!". W październiku 2016 r. zadebiutował jako reżyser Teatru Polskiego Radia.

NAJNOWSZE
WIADOMOŚCI


Czytaj wszystkie

Galeria

W związku z 75-tą rocznicą śmierci Maksymiliana Marii Kolbego Fundacja Między Słowami zaprasza na spektakl "Mój Syn, Maksymilian" Kazimierza Brauna, w reżyserii Marcina Kwaśnego.