MARYJA!

Historia pewnego zdjęcia

Historia pewnego zdjęcia


Po aresztowaniu niepokalanowian 19 września 1939 r., w Niepokalanowie stacjonowały niemieckie wojska Wehrmachtu i niemieccy cywile. Od soboty, 20 kwietnia 1940 r., Gród Maryi był "udekorowany" czerwoną flagą z czarną swastyką, nad czym bardzo ubolewał Ojciec Kolbe, zalecając modlitwy, aby ten haniebny symbol przestał szpecić klasztorne mury poświęcone Niepokalanej.

Od września 1940 r. na furcie klasztornej rozpoczął służbę br. Iwo Achtelik, który dobrze znał język niemiecki, więc mógł lepiej obsłużyć przychodzących do furty żołnierzy Wehrmachtu i niemieckich cywilów. Niedługo potem Ojciec Kolbe kazał mu się zaprowadzić do chorych żołnierzy Wehrmachtu, przebywających w budynku nieopodal furty. Życzył im szybkiego powrotu do zdrowia i polecił braciom, by przynosili chorym herbatę.

Te gesty życzliwości spowodowały, że jeden z oficerów garnizonu stacjonującego w Niepokalanowie, około 40-letni porucznik Wehrmachtu z Bawarii, na początku stycznia 1941 r. poprosił Ojca Maksymiliana o namalowanie obraz Niepokalanej na prezent dla matki oficera. Ojciec Maksymilian zlecił wykonanie obrazu br. Lechosławowi. Niedługo potem oficer ten przyszedł do Ojca Maksymiliana, aby się z nim pożegnać, gdyż został przeniesiony w inne miejsce. Zostawił adres, pod który poprosił, aby został wysłany obraz, gdy już będzie namalowany, jak również zapytał, czy może stanąć z nim do zdjęcia pod figurą Niepokalanej, która stoi w klasztorze. Jak wspomina br. Iwo Achtelik - świadek tego zdarzenia, "Ojciec Maksymilian chętnie się zgodził. Ten oficer stanął w środku, na wprost figury Niepokalanej, Ojciec Maksymilian po jego prawej stronie, a mnie kazał Ojciec Maksymilian stanąć po lewej stronie. Zdjęcie to zrobił śp. br. Bonifacy. Było to przy końcu stycznia 1941 r."

Tak powstało jedno z ostatnich zdjęć Ojca Maksymiliana, które można zobaczyć w Muzeum św. Maksymiliana w Niepokalanowie.

O. Maksymilian Kolbe, oficer Wehrmachtu i br. Iwo Achtelik, Niepokalanów, 1941
O. Maksymilian Kolbe, oficer Wehrmachtu i br. Iwo Achtelik,
Niepokalanów, styczeń 1941.

Źródła: Dokumenty o Ojcu Maksymilianie M. Kolbem. Oświadczenia współbraci zakonnych, Niepokalanów 1953 (mps Archiwum Niepokalanowa), s. 13-14; C. R. Foster, Rycerz Maryi. Misja i męczeństwo św. Maksymiliana Marii Kolbego, Niepokalanów 2007, s. 582, 623-624.

Pamiątka po Ojcu - słownik polsko-wloski

Na czystej karcie koszulki słownika jest krótki, odręczny zapis z dziedziny filozofii…

Jan Paweł II w Niepokalanowie

18 czerwca 1983 r.

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ