MARYJA!

MFF Niepokalanów 2019

MFF Niepokalanów 2019


18 października miała miejsce uroczysta Gala wręczenia nagród w ramach 34.4 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2019 we Wrocławiu

Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów we Wrocławiu

18 października o godz. 20.00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym miała miejsce uroczysta Gala wręczenia nagród w ramach 34.4 Międzynarodowego Festiwalu Filmów Niepokalanów 2019 we Wrocławiu. Wydarzenie poprowadzili aktorka Marta Dzwonkowska i satyryk Jerzy Skoczylas.

Jako pierwsza została wręczona nagroda honorowa, która jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie filmu. Ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik prasowy Festiwalu ogłosił, że statuetkę Maksymiliana otrzymuje ks. prof. Marek Lis - teolog, filmoznawca, profesor na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, członek jury ekumenicznego na festiwalach filmowych, między innymi w Cannes. Na co dzień wielki entuzjasta kina i bardzo skromny człowiek.

Niezwykle prestiżową nagrodą jest nagroda przyznawana w kategorii Film, który zmienia życie. Patronem nagrody jest Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda, Do statuetki Maksymiliana dołączona została nagroda pieniężna w wys. 4000 zł, a także wieczne pióro od Pana Prezydenta. W tym roku nagroda weszła w posiadanie Rafael Film za dystrybucję filmu NIEPLANOWANE w reż. C. Konzelman, C. Soloman. Nagrodę odebrał Pan Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film.

Już tradycyjnie na Festiwalu wręczana jest nagroda od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Werdykt odczytał i nagrodę dla filmu WOJOWNICY MARYI w reż. Dariusza Kuciewicza wręczył Pan prof. Janusz Kawecki, członek i delegat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oprócz dyplomu zwycięzca otrzymał 5.000 zł.

Nagrodę specjalną w ramach Festiwalu przyznaje także Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. W imieniu Związku, nagrodę pieniężną w wys. 2.000 zł dla filmu WOJOWNICY MARYI w reż. Dariusza Kuciewicza wręczył o. Jacek Staszewski.

Poza konkursem głównym toczy się zawsze konkurs młodych filmowców. Więcej o tej inicjatywie opowiedział ks. Jerzy Babiak - dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu i koordynator konkursu. Nagroda wys. 4.000 zł i statuetka św. Jana Bosco trafiła do Marka Hajduka za film DEBIUT.

W głosowaniu publiczności byli zdecydowani faworyci zarówno w kategorii filmu dokumentalnego jak i filmu fabularnego. Spośród filmów dokumentalnych najwięcej głosów zdobył obraz MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE w reż. Michała Kondrata, zaś spośród filmów fabularnych nagrodę publiczności otrzymał film BOŻE CIAŁO w reż. Jana Komasy. Nagrodę rzeczową otrzymała także jedna z osób oddających głosy na filmy konkursowe. W tym roku szczęście dopisało Pani Grażynie Pleśniak.

Swoje werdykty na Gali odczytało także Jury konkursu na Najlepszy Film Dokumentalny i Jury konkursu na Najlepszy Film Fabularny.

W kategorii filmów dokumentalnych obrazy oceniało Jury w składzie:

DR STANISŁAW KRÓLAK (przewodniczący) - dziennikarz, publicysta, twórca kanału TVP Historia, wykładowca Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza.

VLADYSLAV ROBSKYI - Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmu Prawosławnego "Pokrov" w Kijowie. Autor wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych.

ROBERT WRZOSEK - aktor i reżyser, był m.in. aktorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Zagrał w wielu serialach i nakręcił także własny film fabularny.

Maksymiliany 2022

Wrocław, 8-13 października 2022

Maksymiliany 2020

18-23 października 2020 - on-line

MFF Niepokalanów 2017

22-27 października 2017 - Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów we Wrocławiu.

Kino +

Kino + w Niepokalanowie

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ