MARYJA!

Cztery Gminy w Teresinie

Cztery Gminy w Teresinie

blue line
17 lutego przypada rocznica aresztowania św. Maksymiliana i osadzenie go w więzieniu "Pawiak" w Warszawie.

W dniu aresztowania rozpoczęła się "droga krzyżowa" Ojca Maksymiliana, zakończona męczeńską śmiercią w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, 14 sierpnia 1941 r.

W tym roku przedstawiciele Związku Gmin związanych z życiem św. Maksymiliana spotkali się po raz 28. To spotkanie w Gminie Teresin było pierwszym tzw. stacjonarnym, po czasie tzw. pandemii koronawirusa, kiedy to spotkania odbyły się on-line.

To historyczne spotkanie podsumowało działalność Związku podczas trudnego czasu ograniczeń społecznych. Ponadto zaplanowano działania Związku w 2023 r. Postanowiono zrealizować konkursu dla dzieci i młodzieży pod hasłem Tylko miłość jest twórcza, omówiono reaktywizację "Szlaku Kolbiańskiego" i biegu "MaksyMila" (na dystansie 16670m).

Jednym z punktów Zjazdu była Msza św. w niepokalanowskiej bazylice, której przewodniczył prowincjał franciszkańskiej prowincji warszawskiej o. Grzegorz Bartosik. Okolicznościowe słowo wygłosił gwardian Niepokalanowa o. Mariusz Słowik. Mówił on o potrzebie bycia otwartym, uważnym na innych i gotowym do służby, gdyż tylko taka postawa pozwala nam stawać się w pełni człowiekiem. "Nie można być dobrym kapłanem, zakonnikiem, mężem, żoną... bez służby drugiemu człowiekowi, bez zapominania o sobie... Sam Pan Jezus wskazuje nam taką drogę, gdy bierze na swe ramiona krzyż" - zauważył o. Gwardian.

Po Eucharystii złożono kwiaty pod pomnikiem św. Maksymiliana oraz pomodlono się pod celą, w której Ojciec Maksymilian został aresztowany 17 lutego 1941 r. Po modlitwie była możliwość zobaczenia celi aresztowania, z której św. Maksymilian wyruszył w swoją "drogę krzyżową".

Chętni mogli obejrzeć niezwykle wzruszający spektakl o Męczenniku z Auschwitz pt. I otrze łzę Bóg z ich oczu..., wystawiony przez braci z klasztoru Niepokalanów.

Podczas spotkania Związek Gmin Kolbiańskich przyznał "Nagrodę im. św. Maksymiliana" p. Annie Opęchowskiej-Ciak - teresińskiej policjantce, autorce wyjątkowej w skali ogólnopolskiej charytatywnej akcji "Niebieska Gwiazdka".

W skład Związku Gmin związanych z życiem św. Maksymiliana wchodzą gminy: Oświęcim, Pabianice, Teresin i Zduńska Wola.

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv


Matka Boża (Theotokos)
Matka Boża (Theotokos)

Jeżeli Syn Błogosławionej Panny Maryi jest Bogiem, z pewnością Ta, która Go zrodziła musi nazywać się w pełni prawa Matką Boga. Zob. dlaczego Maryję nazywamy Matką Bożą?

Więcej

Działalność wydawnicza

Wielkopostne rekolekcje MI

23-25 lutego, Niepokalanów Lasek - Ze św. Maksymilianem kochamy Kościół święty i go bronimy.

Czytaj dalej...
Szkoła Życia Chrześcijańskiego

23-25 lutego, Niepokalanów, Sesja zimowa Szkoły Życia Chrześcijańskiego.

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

2 marca, Niepokalanów - zawierzenia, świadectwa, Gość: Wojciech Modest Amaro - nawrócony polski restaurator i celebryta telewizyjny.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ