MARYJA!

Oddał życie i zostawił nadzieję

Oddał życie i zostawił nadzieję

blue line
24 lipca, Niepokalanów - Ogólnopolski Dzień Modlitwy MI pod hasłem "Nie umarł, oddał życie".

"Nie mogło nas zabraknąć w tym dniu w domu Matki w Niepokalanowie" - powiedziała rycerska Niepokalanej z Gdańska. Podobnie dla kilku tysięcy innych członków MI decyzja o uczestnictwie w tegorocznym Ogólnopolskim Dniu Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej (MI) była oczywista. Święty Maksymilian odważnie wystąpił z szeregu więźniów i poszedł na śmierć głodową za nieznajomego, a oni mieliby stchórzyć i nie przyjechać do Niepokalanowa - do domu Matki, do Niepokalanej? Maksymilian nie bał się hitlerowskiego oprawcy, a oni mieliby się wystraszyć niewidocznego wirusa? Ojciec Kolbe modlił się na zimnej posadzce, nagi, bez jedzenia i picia, przez prawie dwa tygodnie w bunkrze głodowym, a oni mieliby żałować jednego dnia na modlitwę w miejscu, w którym Niepokalana wyprasza nadzwyczajne i obfite dla swych czcicieli łaski? Szczególnie ci starsi - można powiedzieć weterani MI, którzy może jeszcze pamiętali pierwsze spotkania, zainaugurowane w 1979 r. przez br. Innocentego Marię Wójcika - niepokalanowianina i kandydata na ołtarze - jak nie ulękli się restrykcji i szykan reżimu komunistycznego, tak tym bardziej teraz nie powstrzymała ich żadna przeszkoda, nie wystraszył żaden wirus, choćby był najgroźniejszy.

Dlaczego? Być może odpowiedzią są słowa przypomniane podczas jednej z wygłoszonej w tym dniu konferencji: Dla Niepokalanej są gotowi i żyć, i umierać, kiedy i jak Ona zechce - na wzór św. Maksymiliana Kolbego. On pokazał, że wcale nie umarł, o czym przypomniał ks. bp Andrzej Kaleta - biskup pomocniczy diecezji kieleckiej, podczas tegorocznego Dnia Modlitwy MI w wygłoszonej homilii na ołtarzu polowym w Niepokalanowie. "On nie umarł, lecz oddał swoje życie w ofierze za brata. Potwierdził w ten sposób wyłączne prawo Stwórcy do życia każdego człowieka".

Tegoroczne hasło Dnia Modlitwy MI zostało zaczerpnięte ze słów papieża Jana Pawła II o św. Maksymilianie: "Nie umarł, oddał życie" - i nawiązuje do 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana. "Ojciec Kolbe umarł bowiem śmiercią męczeńską w niemieckim obozie koncentracyjnym" - podkreślił w homilii Ksiądz Biskup. W dalszej części kazania zaznaczył jak wiele do powiedzenia ma w dzisiejszym świecie, w którym pojawiają się ideologie odrzucające chrześcijańskie normy moralne, "św. Maksymilian, który w chwilach trudnych wsłuchiwał się w słowo Boże i wpatrywał w Maryję Niepokalaną. Jest on dla nas współczesnych patronem czasów trudnych, czyli takich czasów, w jakich właśnie przychodzi nam żyć".

Hasło "Nie umarł, oddał życie" było mocno podkreślone w konferencji o. Stanisława M. Piętki - prezesa narodowego MI. Przybliżając postać Ojca Maksymiliana, zadawał rycerzom konkretne pytania dotyczące dawania w dzisiejszym świecie świadectwa rycerskiego życia i apostołowania. "Wiele z tych pytań zawieziemy ze sobą, do naszych domów i wspólnot, by być może wspólnie zastanowić się, jaka jest moja służba i jakie są nasze rycerskie posługiwania. Myślę, że o. Stanisław jasno mówi nam o tym, że musimy wyjść - jak zaznaczył - poza nasze zakrystie, czyli poza nasze schematy i nasze środowiska" - podkreśliła rycerska Niepokalanej z Białegostoku.

Ci, którzy za życia byli gotowi oddać życie dla Niepokalanej, to tym bardziej po śmierci starają sią pracować dla zbawienia dusz ludzkich na tym świecie - taką konkluzję można było wyciągnąć po wysłuchaniu konferencji o. Piotra M. Lenarta - wiceprezesa narodowego MI. Prelegent pragnął, aby ta konferencja przyniosła podobny skutek, jak postawa Ojca Maksymiliana w Auschwitz, który - jak zaświadczył jeden ze współwięźniów - "osłabiał lęk przed śmiercią". Ojciec Wiceprezes, ukazując owoce śmierci samego Męczennika z Auschwitz, jak również konkretne przykłady działania zmarłych w życiu św. Maksymiliana, których śmierć przyniosła nadzwyczajne owoce, udowadniał, że śmierć nie zawiera w sobie nic z tragizmu, ale jest raczej zyskiem, gdyż jednoczy z Chrystusem już nie przez wiarę, ale przez oglądanie Go twarzą w twarz, a jednocześnie umożliwia skuteczniejszą pracę nad zdobywaniem dusz dla Niepokalanej tu, na ziemi. "Szczególnie dziś, kiedy straszy się ludzi pandemią, śmiercionośnym wirusem, terroryzmem, kataklizmami - mówił o. Piotr - postać Ojca Maksymiliana i jego przekonanie o tym, że śmierć staje się nowym początkiem, odżywają z jeszcze większą mocą, świecą blaskiem nadziei i pokoju, wyzwalając nas z paraliżującego lęku przed śmiercią, pozwalając spojrzeć na śmierć już nie jako największej ludzkiej tragedii i końca wszystkiego, ale jako zysk i upragnioną możliwość pracy dla zbawienia ludzi obiema rękami. Jak św. Teresa od Dzieciątka Jezus możemy powiedzieć: «Ja nie umieram, ja wchodzę w życie». I tak rzeczywiście jest, gdyż po śmierci ludzkie «ja» żyje nadal, będzie żyło wiecznie i może działać na tym świecie «dla jak największego zaszczepienia Bożej chwały w tylu zbłąkanych i obojętnych duszach»".

Ponieważ 80 lat temu Ojciec Maksymilian oddał swe życie za ojca rodziny i uznawany jest też za Patrona Rodzin - dlatego w programie Dnia Modlitwy MI znalazł się też temat rodziny. Tuż przed Apelem Jasnogórskim o. Mariusz Słowik - gwardian Niepokalanowa i Asystent Narodowy MI, wygłosił konferencję o rodzinie św. Maksymiliana, w kontekście Świętej Rodziny oraz troski samego Świętego o życie religijne rodzin, który "dla ocalenia rodziny wolał sam umrzeć". Ponadto Ojciec Gwardian wskazał, że św. Maksymilian ten wzór rodzinnej atmosfery zastosował w klasztorze Niepokalanów, w którym oprócz codziennej Eucharystii obowiązkowymi punktami programu dnia były wspólne posiłki i wspólna rekreacja. "Dom, rodzina ma być miejscem, do którego chętnie się wraca, dziękujmy za takie domy" - podsumował o. Mariusz.

Ogólnopolski Dzień Modlitwy to przede wszystkim modlitwa w intencji Rycerstwa Niepokalanej i za rycerzy i rycerki Niepokalanej. Szczególnym tego wyrazem był odmawiany Różaniec święty w różnych językach, ponieważ był on transmitowany na cały świat za pośrednictwem kanału YouTube Niepokalanów-TV i konta facebookowego MI-International. Rozbudowaną formę miała także Koronka do Bożego Miłosierdzia, podczas której rozważano fragmenty z "Dzienniczka" św. Faustyny.

Uzupełnieniem obchodów 80. rocznicy ofiarowania życia w Auschwitz był spektakl o męczeństwie św. Maksymiliana pt. Każdą łzę otrze Bóg z ich oczu, który zaprezentowali bracia zakonni z Niepokalanowa. Uczestnicy spotkania mogli także obejrzeć okolicznościową wystawę Św. Maksymilian Maria Kolbe, otwartą w Muzeum Papieskim w Niepokalanowie, a przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z 80. rocznicą śmierci Maksymiliana Kolbego i 50. rocznicą beatyfikacji.

Dzięki temu, że w Niepokalanowie znajduje się kaplica wieczystej adoracji, Kaplica Pokoju - Gwiazdy Niepokalanej, chętni członkowie MI mogli przedłużyć Dzień Modlitwy o całonocne czuwanie w tejże kaplicy.

Wymownym akcentem Dnia Modlitwy było uroczyste wręczenie medalu "Zasłużony dla Rycerstwa Niepokalanej", przyznawany przez Stowarzyszenie MI za wybitne zasługi i zaangażowanie w działalność i rozwój MI. Medal ten otrzymała p. Eleonora Wołyniec z Gdyni, która była m.in. prezesem wspólnoty MI przy parafii św. Antoniego w Gdyni oraz członkiem Zarządu Narodowego MI w Polsce. "Maryja. Nie oczekiwałam i nie spodziewałam się... Z wielką, wielką pokorą przyjmuję" - powiedziała p. Eleonora po odebraniu medalu z rąk Prezesa Narodowego MI pod koniec uroczystej Mszy świętej na ołtarzu polowym w Niepokalanowie.

Ogólnopolski Dzień Modlitwy MI był transmitowany przez internetową telewizję NiepokalanówTV, jak również w niektórych punktach programu mogli wziąć udział słuchacze Radia Niepokalanów.

Teresa M. Michałek, FN / red.


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ