MARYJA!

Od mentalności biorcy do mentalności dawcy

Od mentalności biorcy do mentalności dawcy

blue line
Wzrastam w miłości do bliźniego - od mentalności biorcy do mentalności dawcy - pod takim hasłem w dn. 24-26 maja 2024 r. odbył się drugi cykl spotkań formacyjno-modlitewnych "Do ideału MI" w Niepokalanowie.

W drugim cyklu spotkań pogłębiających duchowość MI (DiMI2) uczestnicy mieli za zadanie rozważyć i zastanowić się czym jest i jak odróżnić w sobie samym mentalność biorcy i dawcy. Po konferencji wprowadzającej w tematykę spotkania kilka osób podzieliło się, jak w swoim życiu odróżnia tę mentalność i czego zauważa u siebie więcej, postawy biorcy czy dawcy.

DiMI2 poprowadził o. Piotr M. Lenart OFMConv - redaktor "Rycerza Młodych" oraz stron internetowych niepokalanow.pl i maryjni.pl. W okolicznościowych kazaniach o. Piotr ukazywał kim jest rycerz Niepokalanej i jak żyć oddaniem się Niepokalanej "na maksa" w codzienności. W jednej z konferencji o. Piotr mówił o tym, jak mamy miłować bliźniego i czy w miłości do bliźniego możemy stawiać jakiekolwiek granice.

Po wprowadzeniu w temat trudnej i wymagającej miłości, uczestnicy DiMI mogli podzielić się, jak sprawę "trudnej miłości" rozumieją i realizują w swoim codziennym życiu.

Podczas poszczególnych dni pomocą w pracy nad sobą i "doskonaleniem charakteru" - jak mawiał św. Maksymilian - były specjalnie przygotowane książeczki z materiałami do przemyśleń indywidualnych oraz pogłębienia Słowa Bożego w kontekście tematu spotkania oraz czytań mszalnych przewidzianych przez liturgię Kościoła na poszczególne dni.

Każdego dnia uczestnicy DiMI2 mogli podziękować za dary i łaski, którymi Pan Bóg obdarza każdego człowieka. Podczas celebracji eucharystycznych uczestnicy prosili Ducha Świętego o Jego dary, zastanawiali się, jak budować dom na skale - na Chrystusie i Kościele - oraz jak przyjąć Maryję do swego życia, codziennie ofiarując Jej duchowe róże. W sobotę wzięli udział w Nabożeństwie Trzech Sobót - modlitwie wynagradzjącej za grzechy przeciwko życiu.

W DiMI2 wzięło udział 26 osób, które zapragnęły pogłębić ducha całkowitego i bezgranicznego oddania się Niepokalanej, w tym osoby, które kontynuowały swoją formację z poprzedniego spotkania (DiMI1).

Organizatorem spotkań "Do ideału MI" (DiMI) jest Fundacja Niepokalanej, a adresowane są do każdej osoby, która chce pogłębić ideę całkowitego oddania się Niepokalanej w duchu Rycerstwa Niepokalanej (MI), założonego przez św. Maksymiliana M. Kolbego.

Uzupełnieniem spotkania jest Nowenna Jubileuszu Odkupienia, przygotowująca do świętowania Roku Odkupienia w 2033 r. W pierwszym roku Nowenny, podzielonej na cztery części, poprzez modlitwę i litanię nowennową, w drugiej jej części, przy wystawionym Najśw. Sakramencie, rozważano temat: "Człowiek w Tajemnicy Odkupienia" oraz odmówiono Akt zawierzenia Ojczyzny.

Następne cykle DiMI odbędą się we wrześniu oraz w listopadzie br. w Niepokalanowie, miejscu obranym przez św. Maksymiliana do szerzenia czci Matki Bożej i uczenia się od Niej życia całkowicie oddanego Bogu, jak Ona, Służebnica Pańska. Więcej na temat DiMI można znaleźć na stronie www.niepokalanow.pl/dimi. Natomiast o Nowennie Jubileuszu Odkupienia informacje znajdują się na stronie www.niepokalanow.pl/jubileusz2033

Teresa M. Michałek, FN / red.


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ