MARYJA!

Odpust Wniebowzięcia

Odpust Wniebowzięcia

blue line
15 sierpnia, parafia w Niepokalanowie przeżywała uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Bożej Zielnej), odpust oraz 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej - Święto Wojska Polskiego.

Na każdej Mszy św. odmówiono modlitwę zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, jak również błogosławieństwo kwiatów, owoców i ziół. Uroczystej Mszy św. oodpustowej przy ołtarzu polowym przewodniczył bp Rafał Markowski - biskup pomocniczy arch. warszawskiej. W niedzielnej liturgii wziął udział gen. bryg. Kazimierz Dyński - dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Gminę Teresin reprezentował zastępca wójta Marek Jaworski.

W swoim kazaniu bp Markowski przypomniał postać założyciela Niepokalanowa, Ojca Maksymiliana Kolbego. "Maksymilian wszystko opierał na Bogu. Człowiek, który w zasadzie nic nie miał, dokonał rzeczy, które po dziś cały świat podziwia. I ostatecznie doszedł do tego najważniejszego momentu, dojrzał dzięki wierze do tej chwili, by oddać życie za współwięźnia (...). Wiara rodzi świętość i dokonuje cudów" - zaznaczył kaznodzieja.

13:00 Msza święta pod przew. bp. Rafała Markowskiego.

Uroczystość Wniebowzięcia to także kulminacyjny moment Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi, do którego od 6 sierpnia, przez 9 dni swoistej nowennny trwały przygotowania. O istocie zawierzenia, czym jest i skąd ono wynika, wyjaśnił o. Mirosław Kopczewski OFMConv - organizator Wielkeigo Zawierzenia. Zaprosił też gości, Roberta Tekieli, Grzegorza Kasjaniuka i Mmartę Przybyłę, aby podzielili się świadectwem swojej wiary i zawierzenia.

Marta zaprosiła wszystkich do "wehikułu czasu", by spojrzeć razem z nią jak w 2016 r. jako "zbuntowana ateistka" została zalana niesamowitą falą miłości i czułości Boga, i wkroczyła na drogę nawrócenia, by pokonać mroczne życie w okultyzmie i hedonizmie, aby poświęcić się Maryi i posługiwać w domach pomocy osobom niepełnosprawnym i w hospicjach. "Z Maryją macię tą pewność, że dojedziecie do celu" - zakończyła swoje wystąpienie Marta.

Grzegorz Kasjaniuk - dziennikarz redakcji muzycznej Polskiego Radia Olsztyn, podzielił się historią swojego nawrócenia, jak został dotknięty łaską Bożą i wezwany, by propagować orędzia Matki Bożej z Gietrzwałdu.

Robert Tekieli - publicysta, powiedział, w jaki sposób życie całkowiecie może zmienić Pan Bóg przez ręce Maryi.

11:00 Wprowadzenie o. Mirosława Kopczewskiego, konferencja Grzegorza Kasjaniuka, Maryja do Polaków w Gietrzwałdzie oraz świadectwa Marty Przybyły i Roberta Tekieli.

Na stoiskach naprzeciw wejścia do Kaplicy Adoracji na dzieci i rodziców czekały przygotowane przez rycerzy Niepokalanej aktywności: łowienie rybek z dobrymi uczynkami, malowanie aniołków, przebijanie balonów, rozwiązywanie łamigłówek, rysowanie oraz namiot Rycerstwa Niepokalanej, dzięki którym poprzez zabawę została przybliżona dzieciom postać św. Maksymiliana i jego idea oddania się Matce Bożej.

O 15.00 odprawione zostało nabożeństwo wokół bazyliki, zwane Dróżkami, z rozważaniami radości Matki Bożej.

15:00 Dróżki Maryjne

Tradycyjnie odpust w Niepokalanowie to także cieszące się dużą popularnością dobrze znane nam z dzieciństwa klimaty, czyli stragany i kramiki z balonami, obwarzankami, zabawkami i wszelkimi drobiazgami oraz wesołe miasteczko. To wszystko czekało w dniu parafialnego odpustu na licznie przybyłych parafian i pielgrzymów z całej Polski.

Piknik wojskowy Zostań żołnierzem RP w ramach Święta Wojska Polskiego

Tego samego dnia na przyklasztornym parkingu odbywał się piknik wojskowy pod hasłem Zostań żołnierzem RP. Na wszystkich odwiedzających Niepokalanów czekały liczne atrakcje. Na pikniku został zaprezentowany wojskowy sprzęt i uzbrojenie jednostek Dowództwa Generalnego RSZ, Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Żandarmerii Wojskowej. Najmłodsi mogli przyjrzeć się pokazom wyszkolenia i usiąść za kierownicą wojskowych pojazdów. Żołnierze opowiadali m.in. o swojej służbie w różnych rodzajach wojsk. Można było dowiedzieć się także, jakie kroki należy podjąć, żeby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego. Wzrok zwiedzających przyciągały liczne stoiska promocyjne jednostek i instytucji wojska. Dorośli uczestnicy pikniku mieli okazję skosztować tradycyjnej żołnierskiej grochówki, dzieci natomiast poszaleć w strefie zabaw.

W różnorodnym programie znalazły się również występy muzyczne.

W godzinach popołudniowych niepokalanowski piknik wojskowy odwiedzili Prezydent RP Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który zachęcał, by związać przyszłość z Wojskiem Polskim. Korzystając z okazji, podziękował żołnierzom za ich służbę, szczególnie w czasie pandemii. "Ta służba była niezwykle ciężka, wymagająca, ale żołnierze zdali egzamin wzorowo. Byli zawsze tam, gdzie była potrzeba niesienia pomocy i to zarówno żołnierze wojsk operacyjnych, jak i Wojsk Ochrony Terytorialnej" - zaznaczył Minister. Podkreślił jednocześnie, że rozwój wojska jest podstawowym elementem służącym zapewnieniu bezpieczeństwa Polsce.

"Plan modernizacji polskich Sił Zbrojnych zaplanowany jest na długie lata - do 2036 r. Ta modernizacja będzie trwała i wierzę, że dzięki temu całe Wojsko Polskie zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt" - mówił Prezydent RP Andrzej Duda podczas pikniku wojskowego w Teresinie.

Przemówienie Prezydenta RP i Ministra Obrony Narodowej.

Niepokalanowski piknik Zostań żołnierzem RP, według szacunków organizatorów, odwiedziło ponad 4 tys. zwiedzających.

Prezydent RP w klasztorze

Po południu niepokalanowski klasztor nawiedził Prezydent RP Andrzej Duda, wraz z Ministrem Obrony Narodowej Mariuszem Błasczakiem. Spotkał sie on z braćmi zakonnymi, nawiedził bazylikę i znajdująca się w niej Kaplicę Adoreacji, celę zakonną - pokój, z którego został aresztowany Ojciec Maksymilian 17 lutego 1941 r. przez gestapoo, gdzie wpisał się do pamiątkowej księgi, jak również inne miejsca klasztoru Niepokalanów. Poniżej fotorelacja.

Gwardian Niepokalanowa wita Prezydenta RP w klasztorzePrzy Kaplicy AdoracjiBazylika, przy ołtarzu św. MaksymilianaW bazylicePrezydent Andrzej Duda z franciszkanami z NiepokalanowaPrezydent Andrzej Duda wita się z najstarszym franciszkaninem, o. Ignacym RejchemPrzy sanktuarium-kaplicy św. MaksymilianaPrzy figurze, od której w 1927 r. rozpoczął się NiepokalanówW celi, miejsca aresztowania św. Maksymiliana w 1941 r.Wpis do księgi pamiątkowej w celi św. MaksymilianaObraz Matki Bożej ZwycięskiejSpotkanie z franciszkanami przy wspólnym stoleSpotkanie z braćmi strażakami z OSP NiepokalanówW Muzeum StrażyW Muzeum PapieskimPrezydent Andrzej Duda przy samochodzie-kaplicy papieskiej

PML / za: teresin.pl
Fot. Br. M. Wojtak OFMConv


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ