MARYJA!

Narzędzie zbawienia

Narzędzie zbawienia

blue line

53. spotkanie "Oddaj się Maryi" w pierwszą sobotę, 6 marca, w cieniu pandemii, zgromadziło wiernych, którzy przybyli do Niepokalanowa pełni wiary i z nową nadzieją.

Zawierzamy się Niepokalanej, gdyż chcemy, aby Ona jako nasza Matka zaopiekowała się nami, aby pomogła nam w dźwiganiu naszych codziennych krzyży - mówił, rozpoczynając spotkanie, o. Mirosław Kopczewski - inicjator spotkań. Podczas konferencji o. Mirosław zwrócił uwagę, że każde zło należy wynagrodzić. "Dopiero, gdy wynagradzamy zło, pokazujemy, że weszliśmy na drogę nawrócenia, że chcemy żyć w przyjaźni z Bogiem i ludźmi, że chcemy żyć zgodnie z Bożymi przykazaniami. Matka Boża w 1917 r. w Fatimie zachęcała do wynagradzania Bogu za grzechy, prosiła o Komunie Święte wynagradzające - zauważył o. Mirosław. - W innym objawieniu Maryja mówiła o pierwszych sobotach miesiąca jako wynagrodzeniu za grzechy. Matka Boża obiecała, że kto będzie wynagradzał, to Ona w godzinie jego śmierci przybędzie do niego. Matka Boża zachęca nas do tego, abyśmy to my wynagradzali za grzechy swoje i innych, ukazuje nam Ona, że choć grzech jest doświadczeniem osobistym, to jednak jesteśmy ze sobą połączeni duchowo".

"Człowiek musi zaprosić Pana Jezusa do całego swego życia, do każdego pomieszczenia, każdej sytuacji - kontynuował o. Mirosław. - Tylko wtedy zły duch nie będzie miał do nas przystępu. Nie możemy Boga traktować instrumentalnie. On jest Miłością, nie przychodzi, aby burzyć i niszczyć, ale aby nas ratować od zguby wiecznej, od potępienia. Czasem krzyż, który dźwigamy, jest nam potrzebny do naszego przemienienia, zbawienia. Krzyż to takie uprzywilejowane narzędzie, które - choć trudne - zawsze przynosi owoc zbawienia. Bóg nie dopuszcza na nas krzyża jako kary, ale każde doświadczenie trudne jest nam dane, gdyż Pan Bóg chce z niego wyciągnąć większe dobro i ofiarować nam swoje łaski". W konferencji wprowadzającej o. Mirosław zwrócił uwagę na potrzebę naszej współpracy z łaską Bożą. Powinniśmy dążyć, aby zła było mniej. "Nie powinniśmy narzekać, mówić o złych sytuacjach, które nas otaczają, ale powinniśmy za te osoby modlić się, pokutować" - zauważył prelegent. Kaznodzieja przypomniał też ideologie, które w minionym wieku zabiły miliony ludzkich istnień.

Wprowadzenie w spotaknie, o. Mirosław Kopczewski.

Ponieważ pandemiczne rygory ograniczają swobodne uczestnictwo w religijnych zgromadzeniach, aby każdy, kto chce, mógł zawierzyć Maryi siebie i swoje sprawy podczas Eucharystii, w niepokalanowskiej bazylice w pierwszą sobotę miesiąca można było to uczynić na każdej Mszy św.

W związku z tym, że marzec jest miesiącem szczególnej modlitwy o ochronę życia, dlatego wartość ludzkiego życia była głównym tematem 52. spotkania "Oddaj się Maryi". Ten temat poruszył o. Mariusz Słowik - gwardian klasztoru Niepokalanów, w kazaniu podczas uroczystej Eucharystii z zawierzeniem, której przewodniczył. Ojciec Gwardian przypomniał, że podstawowym prawem człowieka, świadczącym o jego godności, jest prawo do życia. "Dziś sprawę poczęcia nowego życia próbuje sprowadzić do poglądów, do wiary, do konfesji - zauważył o. Gwardian i przypomniał, że jest to sprawa ludzkiej godności, związana z prawem naturalnym. Podkreślił też, że "nauka potwierdza, że od chwili poczęcia człowiek jest odrębną istotą, z duszą stworzoną przez Boga i z malutkim ciałem, jak główka szpilki... Dziecko więc jest własnością Boga i należy do samego siebie. Nie jest częścią ciała kobiety, ale nową osobą. Ciało kobiety jest [jego] pierwszym mieszkaniem". Te i inne przypomniane podstawowe prawdy o życiu i godności człowieka stały się zachętą do stanięcia po stronie cywilizacji życia i podjęcia się obrony ludzkiego życia. Kaznodzieja upomniał z naciskiem, że człowiek nie może decydować o ludzkim życiu, o życiu drugiego człowieka oraz przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że "naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości".

Eucharystia, kazanie: o. Mariusz Słowik - gwardian Niepokalanowa.

Pierwszosobotnie nabożeństwo wynagradzające poprowadził o. Piotr M. Lenart - wiceprezes narodowy MI. W 15-minutowym rozważaniu poruszył także sprawę obrony życia w kontekście rozważania nad II tajemnicą bolesną: ubiczowania Pana Jezusa. Nawiązał też do przykładu św. Kazimierza, Królewicza, który wyżej od zdrowia i życia cenił sobie łaskę Bożą".

15-minutowe rozważanie, o. Piotr M. Lenart - wiceprezes narodowy MI.

Po Eucharystii chętni mogli formalnie wstąpić w szeregi Rycerstwa Niepokalanej (MI). W tym dniu swoje życie Matce Bożej według duchowości pozostawionej nam przez św. Maksymiliana zawierzyło co najmniej 40 osób.

Z racji roku św. Józefa konferencję Św. Józef - obrońca życia wygłosił o. Stanisław Jarosz OSPPE. Ukazał on św. Józefa jako zatroskanego Opiekuna Świętej Rodziny, doświadczanego i kształtowanego do roli ojca Jezusa.

Józef i Maryja byli przeniknięci Bogiem, żyli obecnością Boga, która wypełniała ich miłość. "Kiedy się doświadcza Boga - mówił o. Stanisław - wtedy miłość rozkwita, a diabeł nie jest w stanie jej zepsuć". Niezwykła relacja między Józefem a Maryją wynikała głównie z takiej miłości, która była nieskażona grzechem i umocniona nadprzyrodzoną łaską czystości. W tym kontekście paulin uznał, że związek Józefa z Maryją był pierwszym małżeństwem sakramentalnym. "W miłości Jóżefa i Maryi był od początku Bóg, tak jak staje się obecny Jezus w miłości małżonków, kiedy jest związek sakramentalny".

Konferencja Św. Józef - obrońca życia, o. Stanisław Jarosz OSPPE.

Teresa M. Michałek, FN / red.


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ