MARYJA!

Kto stoi w cieniu gwiazd dwunastu?

Kto stoi w cieniu gwiazd dwunastu?

blue line
Dzień 1 września obfitował w Niepokalanowie w liczne wydarzenia. W kontekście rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się dożynki parafialne i świętowano 1. rocznicę powstania Kaplicy Pokoju

Wraz z rolnikami dziękowali Bogu za tegoroczne plony mieszkańcy Gminy Teresin i Władze Samorządowe podczas Mszy św., sprawowanej w bazylice pod przewodnictwem o. Wiesława Koca z klasztoru niepokalanowskiego.

Rok tem zostało otwarte Światowe Centrum Modlitwy o Pokój, którego częścią jest Kaplica Wieczystej Adoracji Najśw. Sakramentu w bazylice niepokalanowskiej. Z okazji tej rocznicy Mszy św. o godz. 13.00 przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Kustosz sanktuarium o. Mirosław Adaszkiewicz przywitał zebranych słowami św. Franaszka, który uważał, że podstawą pokoju jest spokój sumienia, a każdy, kto żyje w łasce, zazna pokoju. Pokój lub wojna zaczyna się w ludzkim sercu - powiedział Ojciec Kustosz.

Obecni byli o. Wiesław Pyzio - prowincjał franciszkanów prowincji warszawskiej, a także bp senior Tadeusz Pikus z Drochiczyna. W homilii o. Biskup zauważył, że "Niepokalanów to jedno z ośmiu światowych centrów modlitwy o pokój, a sercem tego centrum jest kaplica wieczystej adoracji. W tej kaplicy prosimy Jezusa o pokój, pokój w sercach ludzkich i pokój w krajach na całym świecie. Jezus jest cichego i pokornego serca. On podjął zmagania i walkę - nie przeciwko człowiekowi, ale o człowieka" - zaznaczył bp Senior. W dalszej części kazania biskup z Drohiczyna zwrócił uwagę, że Jezus nas kocha, ale czasami, gdy zajdzie taka potrzeba daje nam bolesną lekcję, której motywem jest miłość. Jezus jest jak lekarz, który w razie konieczności leczy używając bolesnych leków. Biskup wezwał, abyśmy byli ludźmi pokoju i pokory. "Nie mamy szukać pierwszego miejsca, ale czekać na to, jakie miejsce da nam gospodarz. Ta zasada nie jest tylko powierzchowną zasadą. Chodzi bowiem o to, byśmy umieli stanąć w prawdzie i umieć ocenić samego siebie i swoje uczynki. Wielokrotnie nie umiemy siebie samego ocenić, dlatego lepiej jest, by to Bóg, jako Gospodarz tego świata, ocenił nas i nasze uczynki".

Biskup nawiązał też do rocznicy wybuchu II wojny światowej, której korzeniem była pycha i zakorzenione zło. Wskazał na kilka kluczy, według których wydaje się i dziś wyroki, kto może żyć, a kto nie. Pierwszym - to klucz rasowy. Kolejnym jest klucz klasowy, społeczny. Jest też klucz narodowy, wreszcie klucz religijny i klucz zagłady prawnej, czyli eutanazja i aborcja.

Ks. Biskup zauważył także, że nie widzimy w człowieku dziecka Bożego, ale tylko tego, którego urodzili rodzice. "Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy stworzeniem Boga - podreślił bp Taduesz - zaś w chwilą, gdy Chrystus przelał za nas swoją krew, staliśmy się dziećmi Bożymi. Mój początek to nie pesel, ale jest on w Bogu. O tej godności musimy pamiętać i o niej sobie przypominać".

Biskup przypomniał znaczenie flagi Unii Europejskiej, na której jest dwanaście gwiazd, jak w obrazie Niewiasty z księgi Apokalipsy. Jednak twórcy flagi nie ukazali Matki Bożej - zauważył ks. biskup - dlatego trzeba być uważnym, aby to puste miejsce nie zostało zastąpione złem. "Ciągle stoimy w obliczu walki, w obliczu wyboru, kogo postawimy w cieniu tych gwiazd: Niewiastę czy smoka. Ta walka dobra ze złem trwa nieustannie i ciągle musimy uważać".

TM/red.


Matka Boża (Theotokos)
Matka Boża (Theotokos)

Jeżeli Syn Błogosławionej Panny Maryi jest Bogiem, z pewnością Ta, która Go zrodziła musi nazywać się w pełni prawa Matką Boga. Zob. dlaczego Maryję nazywamy Matką Bożą?

Więcej

Działalność wydawnicza

Rekolekcje o Rycerstwie Niepokalanej

8-13 stycznia, Niepokalanów Lasek. Poznaj MI i wzmocnij swoją relację z Matką Bożą.

Czytaj dalej...
#OddaniNaMaxa

Maryja wzór kobiety - Józef wzór mężczyzny. Czwartek, 7 marca - FunJob 07MAR2024 - Bądź MARYJNY!

Czytaj dalej...
Sztafeta w intencji Polski

9-10 marca: modlitwa różańcowa za Polskę i Polaków.

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ