MARYJA!

Kto stoi w cieniu gwiazd dwunastu?

Kto stoi w cieniu gwiazd dwunastu?

blue line
Dzień 1 września obfitował w Niepokalanowie w liczne wydarzenia. W kontekście rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się dożynki parafialne i świętowano 1. rocznicę powstania Kaplicy Pokoju

Wraz z rolnikami dziękowali Bogu za tegoroczne plony mieszkańcy Gminy Teresin i Władze Samorządowe podczas Mszy św., sprawowanej w bazylice pod przewodnictwem o. Wiesława Koca z klasztoru niepokalanowskiego.

Rok tem zostało otwarte Światowe Centrum Modlitwy o Pokój, którego częścią jest Kaplica Wieczystej Adoracji Najśw. Sakramentu w bazylice niepokalanowskiej. Z okazji tej rocznicy Mszy św. o godz. 13.00 przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Kustosz sanktuarium o. Mirosław Adaszkiewicz przywitał zebranych słowami św. Franaszka, który uważał, że podstawą pokoju jest spokój sumienia, a każdy, kto żyje w łasce, zazna pokoju. Pokój lub wojna zaczyna się w ludzkim sercu - powiedział Ojciec Kustosz.

Obecni byli o. Wiesław Pyzio - prowincjał franciszkanów prowincji warszawskiej, a także bp senior Tadeusz Pikus z Drochiczyna. W homilii o. Biskup zauważył, że "Niepokalanów to jedno z ośmiu światowych centrów modlitwy o pokój, a sercem tego centrum jest kaplica wieczystej adoracji. W tej kaplicy prosimy Jezusa o pokój, pokój w sercach ludzkich i pokój w krajach na całym świecie. Jezus jest cichego i pokornego serca. On podjął zmagania i walkę - nie przeciwko człowiekowi, ale o człowieka" - zaznaczył bp Senior. W dalszej części kazania biskup z Drohiczyna zwrócił uwagę, że Jezus nas kocha, ale czasami, gdy zajdzie taka potrzeba daje nam bolesną lekcję, której motywem jest miłość. Jezus jest jak lekarz, który w razie konieczności leczy używając bolesnych leków. Biskup wezwał, abyśmy byli ludźmi pokoju i pokory. "Nie mamy szukać pierwszego miejsca, ale czekać na to, jakie miejsce da nam gospodarz. Ta zasada nie jest tylko powierzchowną zasadą. Chodzi bowiem o to, byśmy umieli stanąć w prawdzie i umieć ocenić samego siebie i swoje uczynki. Wielokrotnie nie umiemy siebie samego ocenić, dlatego lepiej jest, by to Bóg, jako Gospodarz tego świata, ocenił nas i nasze uczynki".

Biskup nawiązał też do rocznicy wybuchu II wojny światowej, której korzeniem była pycha i zakorzenione zło. Wskazał na kilka kluczy, według których wydaje się i dziś wyroki, kto może żyć, a kto nie. Pierwszym - to klucz rasowy. Kolejnym jest klucz klasowy, społeczny. Jest też klucz narodowy, wreszcie klucz religijny i klucz zagłady prawnej, czyli eutanazja i aborcja.

Ks. Biskup zauważył także, że nie widzimy w człowieku dziecka Bożego, ale tylko tego, którego urodzili rodzice. "Musimy pamiętać o tym, że jesteśmy stworzeniem Boga - podreślił bp Taduesz - zaś w chwilą, gdy Chrystus przelał za nas swoją krew, staliśmy się dziećmi Bożymi. Mój początek to nie pesel, ale jest on w Bogu. O tej godności musimy pamiętać i o niej sobie przypominać".

Biskup przypomniał znaczenie flagi Unii Europejskiej, na której jest dwanaście gwiazd, jak w obrazie Niewiasty z księgi Apokalipsy. Jednak twórcy flagi nie ukazali Matki Bożej - zauważył ks. biskup - dlatego trzeba być uważnym, aby to puste miejsce nie zostało zastąpione złem. "Ciągle stoimy w obliczu walki, w obliczu wyboru, kogo postawimy w cieniu tych gwiazd: Niewiastę czy smoka. Ta walka dobra ze złem trwa nieustannie i ciągle musimy uważać".

TM/red.


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ