50. rocznica beatyfikacji Ojca Maksymiliana
20.10.2021
Podczas homilii Ojciec Prowincjał przypomniał, że papież Paweł VI ukazał św. Maksymiliana przede wszystkim jako wzór współczesnego kapłana. Kaznodzieja sam był świadkiem beatyfikacji i wspomniał o tym wydarzeniu - pierwszej po II wojnie światowej beatyfikacji Polaka. Od tego dnia Niepokalanów zaczął istnieć jako ośrodek kultu i sanktuarium. Prowincjał przypomniał, że podczas beatyfikacji Ojca Maksymiliana w Rzymie trwał synod biskupi na temat kapłaństwa. Papież Paweł VI specjalnie dokonał tej beatyfikacji podczas synodu, by pokazać przykład prawdziwego, gorliwego kapłaństwa. Również obecnie Kościół powszechny i Kościół w Polsce rozpoczął nowy synod, którego zadaniem jest odpowiedzieć na pytanie, co mamy uczynić, aby Kościół był skutecznym narzędziem ewangelizacji. "Dziś od św. Maksymiliana możemy uczyć się, co znaczy reformować Kościół, co znaczy odbudowywać Kościół, co znaczy na nowo rozpalić gorliwość apostolską w Kościele" - zaznaczył kaznodzieja. Następnie o. Grzegorz porównał życie św. Franciszka i św. Maksymiliana w trzech aspektach: spotkania z Bogiem, spotkania z człowiekiem i przyjęcia misji. "Św. Maksymilian daje nam przykład, że aby odnawiać Kościół musimy zacząć od siebie, musimy zacząć od modlitwy". Kaznodzieja zauważył, że każda odnowa Kościoła musi mieć za cel dobro człowieka, by druga osoba żyła w stanie łaski uświęcającej. Kaznodzieja zadał na koniec pytanie do zebranych o gorliwość apostolską, o naszą miłość do Boga, do Niepokalanej i do drugiego człowieka.
Po Eucharystii popłynęły gorące słowa modlitwy zawierzenia Niepokalanej dzieł Prowincji, wszystkich klasztorów i Rycerstwa Niepokalanej, "byśmy mogli stać się solą dla ziemi... Niepokalana, w Tobie jaśnieje pełnia łaski..., jesteś drogą naszej odnowy..., Ty najlepiej znasz Boże drogi. Tobie więc oddajemy się, abyś się stała naszą Przewodniczką".
Po Mszy św. uczestnicy jubileuszu przeszli pod pomnik Świętego, na placu przed bazyliką, by złożyć symboliczny bukiet kwiatów.
Pośredniczka Łask Wszelkich
Maryja, Wszechpośredniczka łask - Pośredniczka łask wszelkich - prawda w Kościele katolickim, która nie jest jeszcze ogłoszona jako dogmat wiary, ponieważ są prowadzone badania i dyskusje teologiczne, w jaki sposób ją zdefiniować, wyjaśnić i przedstawić do wierzenia.
Wspomożycielka wiernych
Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.
Działalność wydawnicza
#OddaniNaMaxa
8 maja, 19:10 - FunJob: Św. Maksymilian - wyjątkowy filosemita, czyli kochając nieprzyjaciół... - spotkanie MI LIVE
Czytaj dalej...Rekolekcje Pomocy Duchowej Rodzinie
9-11 maja, Niepokalanów: Modlitwy, warsztaty, rozmowy z kapłanem i psychologiem.
Czytaj dalej...Rekolekcje i warsztaty duchowości biblijnej
9-11 maja, "Ujawniły się słuszne Twoje wyroki. Apokalipsa jako przesłanie dla Kościoła i dla chrześcijanina na dziś".
Czytaj dalej...