MARYJA!

Objawienie Pańskie

Objawienie Pańskie

blue line
Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior złoto - symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę - zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.

"Za sentencję «Bóg zapłać» przez Niepokalaną, w sam raz dla mnie" - napisał św. Maksymilian w liście do swego brata, o. Alfonsa, 14 stycznia 1927 r. z Zakopanego. Co było w tej sentencji? Nie wiemy... W zakonach franciszkańskich w Święto Trzech Króli każdy losuje swego opiekuna-świętego - patrona na kolejny nowy rok oraz sentencję - myśl czy wypoweidź jakiegoś świętego lub cytat z Pisma Świętego. Słowa sentencji, którą wylosował św. Maksymilian, musiały mocno do niego przemówić, skoro wspomina o sentencji bez wzmianki o wylosowanym świętym. Oprócz tego zdania próżno szukać w pismach Świętego innej wzmianki na temat uroczystości Objawiania Pańskiego.

Ciekawe jest, że mimo praktyki głoszenia konferencji zachowała się tylko jedna, wygłoszona w Niepokalanowie w dniu Trzech Króli - z 6 stycznia 1941 r. W tym dniu Święty powiedział:

Sam Bóg dał nam dziesięć przykazań, więc - będąc konsekwentnym - czci też (na podstawie czwartego przykazania) Matkę swoją Maryję... Tak, sam Bóg czci Niepokalaną i dlatego nic Jej odmówić nie może.

W ten sposób św. Maksymilian zwraca uwagę na objawienie się Boga człowiekowi poprzez Niepokalaną - swoją i naszą Matkę. Niepokalana jest Tą, która daje światu Boga, która zaprasza nas do oddania Bogu jak największej chwały. W osobach Trzech Króli (Magów, Mędrców) Kościół widzi siebie, świat pogański, całą ludzkość, wśród której zjawił się Chrystus, a która w swoich przedstawicielach przychodzi z krańców świata złożyć Mu pokłon. On, Bóg, przyszedł do nas przez Matkę, Maryję i dlatego im bardziej "zbliżymy się do Niepokalanej, tym bardziej zbliżymy się do Chrystusa" - pisze św. Maksymilian, czyli poznamy Jezusa.

W Ewangelii św. Mateusza czytamy, że za panowania króla Heroda w Judei, do Betlejem - miejsca narodzin Jezusa - przybyli ze Wschodu Mędrcy (Trzej Królowie), gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Odnaleźli Jezusa w stajence, oddali mu pokłon i złożyli dary. Pierwsi chrześcijanie w tym dniu świętowali Boże Narodzenie. Dopiero w końcu IV w. do liturgii Kościoła wprowadzone zostały dwie odrębne uroczystości: Boże Narodzenie - 25 grudnia i święto Trzech Króli - Objawienia Pańskiego - 6 stycznia. Kacper ofiarował kadzidło - symbol boskości, Melchior złoto - symbol władzy królewskiej, a Baltazar mirrę - zapowiedź męczeńskiej śmierci Chrystusa.

Trzech Króli, Objawienie Pańskie, Epifania - to jedno święto o wielu nazwach. Obchodzi się go na cześć objawienia się Boga człowiekowi. Bóg w swojej mocy jest obecny w historii człowieka i uzdalnia ludzi do rozumowego poznania Boga poprzez Objawienie, które nieustannie się dokonuje poprzez Jezusa Chrystusa, Boga Wcielonego. "W tym dniu tak świętym trzy cuda wysławiamy: dziś gwiazda przywiodła mędrców do żłóbka; dziś podczas godów woda stała się winem; dziś Chrystus dla naszego zbawienia przyjął od Jana chrzest w Jordanie" - czytamy w słowach modlitwy podczas Mszy św. Święto to łączy w sobie objawienie się Boga człowiekowi, Teofanię i pierwsze objawienie się Trójcy Świętej podczas Chrztu Pańskiego.

6 stycznia na drzwiach domów piszemy kredą C†M†B lub K†M†B z datą bieżącego roku. Obie formy są poprawne. Zwyczaj upowszechnił się w XVIII w. Litery te są skrótem od łacińskiego życzenia: Christus Mansionem Benedicat ("Niech Chrystus błogosławi temu domowi"), a według św. Augustyna: Christus Multorum Benefactor ("Chrystus dobroczyńcą wielu"). Uważa się też, że jest to skrót imion trzech Mędrców: Kacper, Melchior i Baltazar. Znana jest także interpretacja skrótu jako pierwszych liter łacińskich nazw wydarzeń świętowanych w Epifanię: Cogitum - Matrimonium - Baptisma ("Poznanie" - "Wesele" - "Chrzest"). Do tradycji święta Objawienia Pańskiego należy też przejście Orszaku Trzech Króli. Dawniej w tym dniu święcono złoto, którym później dotykano szyi, a także kadzidło (żywicę z jałowca), służące do okadzania gospodarstwa. Zwyczaje te miały uchronić dom i jego mieszkańców przed chorobami i nieszczęściami. Dziś w tym dniu święcimy tylko kredę i kadzidło.

Teresa M. Michałek, FN / red.


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ