MARYJA!

Królujące Serce Jezusowe

Królujące Serce Jezusowe

blue line
Figura Chrystusa Króla, z otwartym Najsłodszym Sercem Jezusowym, w niepokalanowskim parku ma swoją niezwykłą historię.

Papież Pius XI, w wigilię Bożego Narodzenia 1932 r. po przyjęciu życzeń od Kardynałów i dostojników kościelnych wygłosił przemówienie, które było transmitowane na cały świat przez radio watykańskie. Papież wspomniał o cierpieniach w Hiszpani, Meksyku i Rosji, o nieporozumieniach i braku ufności między narodami, o kryzysie, o wielkiej nędzy klas pracujących. Następca św. Piotra wymienił także liczne pozytywne wydarzeniach, jak kongres eucharystyczny w Dublinie, rozwój misji czy zaangażowanie ludzi świeckich w ewangelizację. Na koniec pamiętnego przemówienia ogłosił całemu światu chrześcijańskiemu wielki jubileusz z powodu 1900. rocznicy śmierci naszego Odkupiciela Jezusa Chrystusa.

"Zbliżający się rok 1933, zgodnie z tradycją powszechną, jest 1900. rocznicą Boskiego dzieła Odkupienia, a zarazem rocznicą ustanowienia Świętej Eucharystii na Ostatniej Wieczerzy, udzielenia Apostołom władzy kapłańskiej, Męki, Ukrzyżowania i Śmierci Pana Jezusa, oddania ludzkości w opiekę Maryi jako Matce, Zmartwychwstania, udzielenia mocy odpuszczenia grzechów, prymatu Piotra, Wniebowstąpienia, Zesłania Ducha Świętego i początków działalności apostolskiej"

papież Pius XI

Nauka nie potrafi stanowczo stwierdzić, czy 1933 r. jest rocznicą tych wydarzeń, ale to ta data - według tradycji - uchodzi za właściwą.

"Tylko Kościół katolicki zachowuje w nieskażony sposób Krew Chrystusową, tę cenę naszego odkupienia, ze związanymi z nią darami Łaski wraz z Boską obietnicą ich wiekuistej obfitości, żaden z jubileuszów nie może być wspanialszy, żadna uroczystość bardziej obowiązującą, szczególnie w naszej epoce tak częstych obchodów jubileuszowych"

zaznaczył Papież w swoim orędziu.

Papież polecił, by uroczystość trwała przez cały rok i ogłosił święty Jubileusz odrodzenia moralnego, który rozpoczął się 2 kwietnia 1933 r. (w niedzielę Męki Pańskiej), a zakończył 2 kwietnia 1934 r. (w drugi dzień Świąt Wielkanocnych).

Z racji tego Jubileuszu Odkupienia w niepokalanowskim klasztorze poświęcono metalową figurę Najświętszego Serca Jezusowego, którą ustawiono w nowej części powstałego ogrodu. Uroczystość ta została dobrze przygotowana, gdyż poprzedzała ją Akademia ku czci Chrystusa Króla i Jego Kochającego nas Boskiego Serca. Gwardian klasztoru, o. Florian Koziura, wygłosił przemówienie, w którym podkreślił, że Boskie Serce Jezusa, jako bezmierne ognisko miłości ku nam, zamiast naszej ludzkiej wdzięczności i podzięki, doznaje zniewag i zapomnienia. "Wieniec cieni, okalający to Serce Najczulsze - zaznaczył o. gwardian - jest symbolem krzywd i cierpień zadawanych Mu ciągle przez spoganiałych chrześcijan". Przełożony klasztoru zachęcił ówczesnych braci, których już wówczas było prawie 500, by jako "dziatwa Niepokalanej Matki" wynagradzali za grzechy i wzgardę, którymi "ludzkość karmi Najsłodsze Serce Jezusa".

Na pomniku zostały wyryte słowa: "Króluj nam Chryste. IHS. Najsłodszemu Sercu Pana Jezusa w 1900-tną rocznicę Odkupienia świata wdzięczny Niepokalanów 09.10.1933 r."

Na zakończenie uroczystości poświęcenia pomnika Chrystusa Króla z Otwartym Sercem, bracia zaśpiewali dwie pieśni.

Figura, jak podają zapisy archiwalne, została umieszczona w najpiękniejszym miejscu nowego ogrodu, by przypomniała braciom, odpoczywającym podczas przechadzek po ciężkim dniu pracy, o celu ich życia, ideale, któremu się poświęcili. "Przez Niepokalaną do Najsłodszego Serca Pana Jezusa" - taka jest droga powołania każdego niepokalanowianina.

W listopadzie 2009 r. podczas wichury figura została uszkodzona, jednak bracia zadbali o to, by po renowacji i wykonaniu nowego postumentu figura Królującego Jezusa z Jego Najsłodszym Sercem powróciła do niepokalanowskiego ogrodu.

Poświęcenie figury Chrystusa Króla
Poświęcenie figury Chrystusa Króla, 10 X 1933
(od prawej od dołu) wysiedleni przy figurze Chrystusa Króla, 1940 r.

Teresa M. Michałek, FN / red.
Fot. Archiwum Niepokalanowa


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ