MARYJA!

Urodziny świętego

Urodziny świętego

blue line
8 stycznia 1894 r. urodził się im drugi syn. Ledwo urodził się, a już zadbali, by narodził się też do życia Bożego - poprzez sakrament chrztu świętego, na którym otrzymał imię Rajmund.

Kim ono będzie? - to pytanie, które zadaje sobie chyba każdy rodzic, gdy po raz pierwszy przytula swoje nowonarodzone dziecię. Takie pytanie zadawali sobie pewnie Juliusz i Marianna Kolbowie, gdy 8 stycznia 1894 r. urodził się im drugi syn. Ledwo urodził się, a już jego rodzice zadbali, by narodził się też do życia Bożego - poprzez sakrament chrztu świętego, na którym otrzymał imię Rajmund. Jego patronem został męczennik.

Było po 16-tej, gdy ks. Kapałczyński odczytywał w pustym kościele przyrzeczenia chrztu świętego. Jego słowa brzmiały wyraźnie, podobnie jak zapewnienia ojca i rodziców chrzestnych, że wychowają dziecko w wierze Kościoła katolickiego.

Zapewne nikt z obecnych wtedy na chrzcie nie przypuszczał, że to dziecko ochrzczone w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stanie się kiedyś wielkim rycerzem Niepokalanej. Nikt pewnie nie przypuszczał, że to życie Boże, rozpoczęte w zimowy, mroźny wieczór w Zduńskiej Woli, będzie wypełnione pracą, poświęceniem i całkowitym oddaniem siebie Niepokalanej. Nikt nie przypuszczał, że to dziecię przeżyje zaledwie 47 lat i odejdzie do wieczności w wigilię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oddając swoje życia za drugiego człowieka.

Po ceremonii chrztu Juliusz i rodzice chrzestni przeszli do zakrystii, gdzie ksiądz zapisał akt chrzcielny o następującej treści:

Działo się to w mieście Zduńskiej Woli dwudziestego siódmego grudnia (ósmego stycznia) tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego trzeciego (czwartego) o godzinie czwartej po południu. Stawił się osobiście Juliusz Kolbe, lat dwadzieścia trzy liczący, tkacz zamieszkały we wsi Zduńska Wola w obecności Leopolda Lange, lat trzydziestu, ze wsi Zduny i Franciszka Dąbrowskiego, lat trzydzieści liczącego, ze wsi Ogrodziska obydwóch tkaczy i okazał nam dziecię płci męskiej, oświadczając, że ono urodziło się we wsi Zduńska Wola, dnia dzisiejszego o godzinie pierwszej w nocy i jego ślubnej małżonki Marianny, z domu Dąbrowska, lat dwadzieścia cztery liczącej. Dziecięciu temu na chrzcie świętym w dniu dzisiejszym odbytym nadano imię Rajmund, a rodzicami chrzestnymi jego byli Leopold Lange i Anna Dąbrowska. Akt ten stawającemu i świadkom niepiśmiennym przeczytany i przez nas tylko podpisany został.

- ks. F. Kapałczyński

Teresa M. Michałek, FN / red.


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ