Msza a ideał rycerski
23.09.2021
W czerwcu 1918 r. pisał: "Świętość potrzebna do odprawiania Mszy świętej". A w dwa lata później, już jako kapłan: "Pół dnia dziękczynienia, pół przygotowania do Komunii świętej", przy czym przygotowanie i dziękczynienie rozumiał też jako "dobre wypełnienie obowiązków". W dziękczynieniu bezpośrednim nie zapominał, by Jezusowi "powiedzieć, co boli, poradzić się". Pamiętał też o dobrej intencji, na którą położył nacisk św. Pius X, wydając dekret o częstej Komunii świętej.
"Jedną z najlepszych intencji - notował jako kleryk - jest gorące pragnienie nabrania siły, wzmocnienia się dla łatwiejszego wypełnienia woli Bożej".
Św. Maksymilian chciał, by przy ołtarzu towarzyszyła mu Matka Najświętsza. "Niepokalana - pisał w czerwcu 1918 r., w sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Jezusa - zna sekret połączenia się najściślejszego z Sercem Pana Jezusa". W wigilię Bożego Narodzenia 1918 r. notował: "Przyjmuj Pana Jezusa w Komunii świętej i wszystko z rąk Jego z pokorną dyspozycją Najświętszej Maryi Panny przy Zwiastowaniu: «Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego»".
Znamienne jest postanowienie św. Maksymiliana, uczynione podczas medytacji w ostatnim dniu pierwszego roku kapłaństwa: "Niech Pan Jezus żyje w tobie. Miłość Pana Jezusa przez miłość bratnią, aby Pan Jezus żył i królował we wszystkich. MI". Wiedział, że żyjąc Jezusem, mocą Jego łaski i według Jego wzoru jak Niepokalana, będzie skutecznie promieniował na otoczenie i wpływał na cały świat, zdobywając go dla Serca Jezusowego. Urzeczywistni w ten sposób najłatwiej ideał Rycerstwa Niepokalanej.
Pośredniczka Łask Wszelkich
Maryja, Wszechpośredniczka łask - Pośredniczka łask wszelkich - prawda w Kościele katolickim, która nie jest jeszcze ogłoszona jako dogmat wiary, ponieważ są prowadzone badania i dyskusje teologiczne, w jaki sposób ją zdefiniować, wyjaśnić i przedstawić do wierzenia.
Wspomożycielka wiernych
Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.
Działalność wydawnicza
#OddaniNaMaxa
8 maja, 19:10 - FunJob: Św. Maksymilian - wyjątkowy filosemita, czyli kochając nieprzyjaciół... - spotkanie MI LIVE
Czytaj dalej...Rekolekcje Pomocy Duchowej Rodzinie
9-11 maja, Niepokalanów: Modlitwy, warsztaty, rozmowy z kapłanem i psychologiem.
Czytaj dalej...Rekolekcje i warsztaty duchowości biblijnej
9-11 maja, "Ujawniły się słuszne Twoje wyroki. Apokalipsa jako przesłanie dla Kościoła i dla chrześcijanina na dziś".
Czytaj dalej...