MARYJA!

Eucharystia jest mocą duszy

Eucharystia jest mocą duszy

blue line
Ojciec Kolbe odprawiał Mszę świętą tam, gdzie tylko mógł lub gdzie mu wyznaczono, ale jeżeli miał możliwość wyboru, odprawiał najchętniej w sanktuarium maryjnym lub przy ołtarzu Matki Bożej.

W sanktuariach ofiarowywał najczęściej proprie. Wiemy z dzienniczka, że celebrował w Pompei przed obrazem Matki Bożej Różańcowej (4 czerwca 1919), w rzymskim kościele Trinità dei Monti przed obrazem Mater Admirabilis (15 lipca 1919), w bazylice franciszkańskiej w Krakowie przy ołtarzu Matki Bożej Bolesnej, a jeszcze częściej przy ołtarzu Niepokalanej na Jasnej Górze przed cudownym obrazem (19 sierpnia 1919 - "jako dziękczynienie za Niepokalane Poczęcie", a 17 lipca 1927 - "w intencji, jaka się Niepokalanej najbardziej podoba i by raczyła jak najprędzej zdobyć cały świat"), w Gidlach (17 sierpnia 1919), we franciszkańskich sanktuariach maryjnych w Poznaniu i Kalwarii Pacławskiej (kilkakrotnie), w Lourdes (30 stycznia 1930 w intencji "własnej Niepokalanej"). Żałował mocno, że będąc w Paryżu, nie mógł odprawić Mszy świętej w kaplicy Cudownego Medalika.

Z dzienniczka mszalnego widać, że św. Maksymilian zawsze odprawiał Mszę świętą, skoro tylko pozwalało mu na to zdrowie i warunki zewnętrzne. Często chorował, ale raz tylko zanotował (pod datą: 18 I - 3 II 1922): "Nie odprawiałem z powodu choroby". Czasem nie mógł celebrować w podróży, np. gdy w 1930 r. jechał koleją transsyberyjską z Japonii do Polski i z powrotem. U kresu tej ostatniej podróży czekała go przykra niespodzianka, bo w Fuzanie nie mógł znaleźć kościoła katolickiego. Podczas podróży okrętem wstawał nieraz wcześnie rano, by znaleźć miejsce przy ołtarzu (1 czerwca 1932, jadąc do Indii, zaczął Mszę świętą o godz. 3:05), to znów zachowywał post eucharystyczny do południa, gdy liczył, że statek dobije wtedy do portu. Dnia 19 czerwca 1930 r. zanotował: "Boże Ciało, a ja bez Mszy świętej, bo na okręcie". W takim wypadku mówił sobie: "Przykro, ale niech się dzieje wola Niepokalanej".

Z dzienniczka mszalnego nie możemy wywnioskować, jak Ojciec Kolbe odprawiał Mszę świętą. Nie zostawił on też zwierzeń w tym względzie w pismach i przemówieniach. Możemy jednak przypuszczać, że przez całe życie tak myślał i postępował, jak w okresie seminaryjnym, kiedy częściej sporządzał notatki duchowe. Na półtora miesiąca przed święceniami kapłańskimi zapisał:

"Miłość Pana Jezusa w Przenajświętszym Sakramencie (Hostii) ponad wszystko. On jest dla nas wszystkim".

I w późniejszych latach kapłańskich przypominał sobie podczas rekolekcji, że:

Eucharystia jest mocą duszy

Teresa M. Michałek, FN / red.

Zobacz też

Rekolekcje bez kazania

Audiencja u Wielkiego Krola

Dobroć Zbawiciela


Matka Boża Nieustającej Pomocy
Matka Boża Nieustającej Pomocy

Jednym z najbardziej rozpowszechnionym wizerunkiem Maryjnym jest niewątpliwie ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy (MBNP), a dzięki redemptorystom bardzo popularnym nabożeństwem, odprawianym w każdą środę w wielu świątyniach katolickich, jest Nowenna do MBNP. Według tradycji sama Matka Boża miała nadać tytuł obrazowi de perpetuo succursu, czyli Nieustająca Pomoc

Więcej

Wspomożycielka wiernych
Wspomożycielka wiernych

Święto Matki Bożej Wspomożycielki wiernych ustanowił papież Pius VII w 1815 r. dla Rzymu i państwa kościelnego jako podziękowanie Matce Bożej za opiekę nad Kościołem. W 1959 r. święto to zostało wprowadzone w Polsce.

Więcej

Przeczytaj także

01.03.2021

Rekolekcje bez kazania
W dokumentach o św. Maksymilianie Kolbem znajdziemy liczne dowody jego pobożności eucharystycznej. Sam Święty niewiele…

18.04.2021

Audiencja u wielkiego Króla
Podaliśmy niektóre opinie dotyczące skupienia i pobożności, z jaką św. Maksymilian odprawiał Mszę św. W…

21.05.2021

Dobroć Zbawiciela
W pismach św. Maksymiliana znajdujemy relację, zresztą bardzo lakoniczną, z jednej tylko jego Mszy św.…

06.09.2021

Do ataku, do ofensywy
"Oto najważniejszy dział pracy w Niepokalanowie, tu jest najważniejsze zajęcie zakonników" - mówił św. Maksymilian,…

Działalność wydawnicza

Dzień Modlitwy MI

27 lipca, Niepokalanów - "Wierni i oddani Kościołowi Chrystusowemu".

Czytaj dalej...
Oddaj się Maryi!

3 sierpnia, Niepokalanów - 94. spotkanie pierwszo-sobotnie, świadectwa, wartościowe konferencje.

Czytaj dalej...
Post Daniela

5-11 sierpnia, Niepokalanów, "Jesteście świątynią Boga i Duch Boży w was mieszka".

Czytaj dalej...

ZWIĄZEK
MSZALNY

Każdy może zamówić intencję, która będzie dołączona do Związku Mszalnego, czyli Mszy zbiorowej sprawowanej przez 365 dni w Niepokalanowie.

ZAMÓW

PRZEKAŻ
DAROWIZNĘ

Niepokalanów pragnie kontynuować dzieło św. Maksymiliana. Każdy może wspomóc realizację tego zadania i misji.

WESPRZYJ

MOZAIKA
MĘCZENNIKÓW

Prosimy o finansową pomoc w realizacji tego dzieła.

PRZEKAŻ